| izee a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si este un moment decisiv in care trebuie sa aleg un profil de liceu. Eu in continuare as vrea sa merg pe facultatea de arhitectura, eu imi doresc sa fac un profil uman (fie filologie sau stiinte sociale, nu m-am decis inca). Este posibil sa dau la facultatea de arhitectura nefiind la un profil de tip Real? Mai exact, ce materii ar trebui sa stapanesc foarte bine pentru a ma descurca acolo?

Răspuns Câştigător
| Alexhdjfbdk a răspuns:

Nu contează ce liceu termini!
După terminarea liceului te poți înscrie la orice facultate vrei!
Dar o să-ți fie greu la matematică și la alte materii de la uman, pe care nu le vei face dacă o să mergi la filo.
Deci în concluzie, poți să te înscrii la orice facultate (dacă ai media de admitere) și cu materiile la uman, poți face și pregătire ulterior, dacă nu te descurci.
Succes!

| Diapazon a răspuns (pentru Alexhdjfbdk):

Okay, nu conteaza ce ți-au răspuns unele persoane... Liceul nu conteaza, poți sa te înscrii la ce facultate vrei, după ce termini. Nu știu de unde ideea asta ca nu te descurci; dacă ești pasionat și îți dorești poți sa faci orice. Eu sunt la Arhitectura, și ghici ce, am fost la un profil uman... Și mă descurc foarte bine și cu materiile tehnice, la început e mai greu, dar după te obișnuiești. Nimic nu e imposibil. Cât despre faptul ca faci foarte multă geometrie, nu e chiar atât de multă.
si la răspunsul domnului Adrian, oricine are șanse la admitere dacă face o pregătire ( la admitere intervin emoțiile și alte lucruri, e ca un joc de noroc), iar desenul pe planșeta încă se face pana la finalul facultăți, și programele pe calculator nu sunt grele de învățat, exista tutoriale peste tot. Părerea mea sinceră, sper că nu am răspuns prea târziu, alege ce liceu crezi tu ca e mai potrivit pentru tine, apoi in vara dintre a 11-a și a 12 poți sa începi sa faci pregătire și te asigur ca o sa ajungi admis la arhitectura; dar tu oricum mai ai timp sa te gândești pana atunci. Poate descoperi altceva intre timp. Eu de exemplu am vrut sa dau la medicina, apoi in clasa a 12-a înainte cu doua luni de bac am hotărât ca vreau la arhitectura. Țin să Menționez iar, am fost la uman și am intrat la facultate.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă faci un profil uman, nu ai șanse la admiterea la arhitectură. Acum arhitectura se face cu calculatorul iar nu la planșetă desenând.

| DoctorWh0 a răspuns:

In principiu nu prea conteaza profilul liceului.
Poti sa te inscrii la ce facultate vrei tu.
Matusa mea, de exemplu, a facut liceul de arte si acum e arhitect.
Din cate stiu eu, nu prea a avut probleme la facultate.

| cosmin1324 a răspuns:

Baga mate-info, faci o gramada de geometrie la arhitectura si n-o sa te descurci fara un bac macar m2.

| BilaRomânească a răspuns:

O să-ți moară creierul dacă dai la uman. Numai plebele dau acolo. O spun din experiență.