| xBlueEyes a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si nu inteleg diferenta dintre profilul mate-info bilingv si mate-info intensiv engleza. Vreau detalii, si la care dintre cele 2 este media de admitere mai mare

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La bilingv se preda, in afara de multele ore de engleza, istoria si geografia Angliei, IN limba engleza. Ca sa intri la bilingv, trebuie sa dai, inainte de Evaluarea Nationala, un examen scris/oral de limba engleza si, daca ai media de admitere destul de mare, poti "prinde" o clasa de bilingv.
La intensiv, in afara de faptul ca, in loc de 2 ore de engleza/saptamana, vei avea 4, nu-ti mai trebuie nimic altceva. Media de admitere la intensiv poate fi mai mica decat la bilingv.

| Idc12345 a răspuns:

Cat ai luat in simulari?(pura curioazitate).Si eu sunt a8-a. happy

| LauBau a răspuns:

=> Bilingv inseamna sa unele materii ti se vor preda in engleza, iar pentru bilingv iti trebuie un exeamen in plus din engleza;
=> Intensiv-Engleza inseamna in fiecare zi engleza

Bilingv cere medie mai mare decat Intensiv-Engleza