| alexahdb a întrebat:

sunt clasa a9a si doresc sa ma transfer la alt liceu. media mea de admitere este 5.52 si unde vreau eu sa ma duc la scoala aia imi trebuie 6.33. la acel profil mai sunt 3 locuri libere. Pot intra la acel profil?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei putea depune cerere de transfer doar dupa terminarea cl. a IX-a si atunci se va lua in considerare media de promovare a acestei clase, trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi.
In anumite situatii speciale te poti transfera si in timpul semestrului, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."