| Miranda27 a întrebat:

Sunt in clasa a 6-a. Am trecut la olimpiada de romana pe judet si vreau sa fac in mini-vacanta asta dintre semestre ceva subiecte de olimpiada. Daca e cineva care a fost in clasa a 6-a la olimpiada de romana faza judeteana, imi spuneti si mie ce s-a dat, va rog (de exemplu, descrierea literara, ce fel de compuneri, etc.). Sau dati-mi niste subiecte. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Stoicescu_Bianca_1999 a răspuns:

Sunt in clasa a8-a.Eu am dat olimpiada la limba romana in clasa a 6-a dar nu am luat sectorul, dar stiu ca atunci s-a dat caracterizarea personajului (la faza pe sector) Iti sugerez sa inveti foarte bine caracteristicile genului epic, ale descrierii de tip tablou si gunul liric

| Miranda27 explică (pentru Stoicescu_Bianca_1999):

Multumesc! happy Am fost deja la olimpiada si mi-a dat descrierea tip portret (dar de fapt eu nu am facut-o cu doamna profesoara, deci a fost putin mai greu)...

1 răspuns: