| tristul00076 a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-A si sunt intr-o mare dilema.As dori sa merg la profilul mate-info intensiv informatica fiindca imi place foarte mult informatica si am inceput sa studiez in particular limbajul C++ care mi se pare foarte interesant si chiar ma pasioneaza.Problema vine atunci cand vorbesc de matematica deoarece la matematica sunt "bata" am note de 6, 7,8(predomina notele de 6 si 7) si unii mi-au spus ca matematica m1 de la mate-info este grea si cica doar acei elevi care au avut medii peste 8 fac fata la mate-info si auzind aceste afirmatii, pe mine unul ma cam descurajeaza.Deci sa dau la mate-info sau nu? Chiar as vrea sa lucrez in IT, dar la mine "Sfanta Matematica" lasa de dorit...

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa lucrezi in IT si te bate gandul sa faci o facultate de profil nu ai sa faci fata daca nu urmezi un profil mate info. e grea matematica m1 dar daca intr-adevar vrei sa faci o treaba serioasa cu it e nevoie sa faci un sacrificiu si cu matematica

4 răspunsuri:
| sufletdeing3r a răspuns:

In domeniul IT nu ai ce cauta daca nu sti matematica si ma mate-info e destul de grea matematica. Tot la mate-info am fost si eu, dar nu am inteles mai nimic din matematica. Eu zic totusi sa incerci daca asta iti doresti si nu te lasa descurajata de altiiwinking

| cosminX a răspuns:

Daca vrei doar sa inveti si sa nu ai viata sociala, baga-te pe mate-info.
Daca ai 6-7 in clasa a 8-a sigur vei ramane corigent la liceu.
Am avut colegi in clasa a 8-a in generala, au avut 10 la matematica ( aveam ca profesor, directoarea si era foarte al dracu ), iar acum abia is scot un 5 pe mate-info m1 + meditatii.
Eu variam intre 8-9 si ma descurcam intr-a 8-a, era usor. Dar la liceu va fi mai greu + ca nu vei mai avea asa mult chef sa inveti(toti sunt asa).
Eu nu iti spun sa nu mergi, dar daca vrei sa te tii, atunci tine-te si leaga-te de matematica.

| DevilZmayCry a răspuns:

Nu inteleg, tu nu stii mate dar esti bun la info? O.o

| Maryana_Adyna_1997 a răspuns:

Daca chiar te pasioneaza ar trebui sa mergi la mate-info intesiv (eu acolo sunt)matematica nu e asa de speriat, daca inveti mult in clasa a 9 in urmatoarele iti va fi mai usor si chiar daca nu te vei descurca nu-i nimic, te poti transfera, si de la mate -info nu trebuie sa dai teste suplimentare la transfer, succes.Nu conteaza ce note ai acum daca te pui cu burta pe carte va fi bine(nimeni nu s-a nascut invatat) ca doar asta este treaba profesorilor sa ne invete.