| Kkiwiitttzzzaaa a întrebat:

Buna TPU... Va rog frumos ajutati-ma! Care sunt versurile imnurilor : Imn de Aron Cotrus, imnul Albei Iulia de Ioan Alexandru si Imn de Horea Stanatu. Nu le-am gasit pe internet si am nevoie de ele pentru caietul de lecturi. Probabil ca si altii de a7a happy ...Multumesc Dau Fundita

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dar la biblioteca le-ai cautat?
Sunt sigur ca le gasesti acolo.
Succes!

| andre999 a răspuns:

Spune-i profesorului tau de romana sa-ti dea 3 motive pentru care ar trebui sa citesti rahaturile astea. Crede ca te va ajuta cu ceva in viata?
Dupa ce le vei citi si le vei comenta in maxim 3 luni de zile le vei uita si cu prostiile astea chiar ca nu te vei mai intalni. Nici la examenul de clasa 8 a nici la Bac nu ai nevoie de chestiile astea. Sunt dezamagit sa vad ca in scolile din romania inca se pune accentul pe nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este asa ceva caut de trei zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fai femeie nu exista biblioteca?
? si mai esti si tocilara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei nici eu nu gasesc si la biblioteeca judeteana nu au nici o carte cu asa ceva si mai ales ca e tema de vacanta nu prea gasesc carti acum si daca iti faci temele nu inseamna ca esti tocilar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfoaii dpamne si e caut de trei ore si nu gasesc...Cica imi trebuie pentru clasa a 7.Nustiu ce ma interseaza pe mine inmnul ALmei iulia de ioan alexandru. dar in fine... O sa fac efortul sa-l caut si daca o sa gasesc o sa-ti spun.:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le ai mi le trebuie si mie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt a7-a si nu mi-sa cerur asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt a7a si mi s-a cerut de pe o zi pe alta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu caut...sunt a 7a si mi-a dat multe de citit. o sa ii spun profesoarei ca nu o gasesc si o sa citesc alt imn daca vrea neaparat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu caut cam la felbig grin... Mai ales : Imn de Aron Cotrus nu dau de el sad si chiar imi trebuie pentru un comentariu

| Alexutzu080 a răspuns:

Da si eu le am tot alea si nu le-am gasit pe nici un sait

| mandinoos a răspuns:

Imnul Albei-Iulia(Versuri). Este:

Sarutul tau imi incalzeste inima,

Dragostea ta ma face sa plutesc...
Pe aripi de dor, te-ating usor
Si simt ca mor... iubirea mea.
Inimioara te vrea.da, da, da...

Sarutul tau imi incalzeste inima,

Te privesc usor, te iubesc, mi-e dor
De clipele in care imi sopteai ca un
copil la ureche cand de mult ma iubeai
Crezi oare ca ma joc cu tine, cu pura ta dragoste?
Nu.sufletul meu e in palmele tale.''

| Iancu_Orlando_1992 a răspuns (pentru mandinoos):

Cred ca asta ii ala bun dar partea aia cu da da da... apai laughing

| Anukutza a răspuns:

Imn de Aron Cotrus
Viata!
Cine? ...Cine?
Te-a iubit, te-a blestemat mai mult,
mai cald, mai ne-mpacat ca mine?!
Viata!
Intunericu-ti ma biruie.ma putrezeste, ma ingheata...
Soarele-ti ma coace
si ma creste si ma arde...
renasc cu fiecare alba dimineata,
Cu fiecare vis de lupta, de izbanda, de mai bine...
Ca niste fermecate coarde
Vibreaza toate coardele in mine!

M-aprind
Si ard,
Ma-mbuib
Si scad si pier,
Ca orice fior adanc de deznadejde ori de bucurie...
Pentru tot ce tu mi-ai dat-si mi-ai furat si pangarit apoi...
Cu toata ura si iubirea mea:VIATA_SLAVA TIE!