| AndraSiMaxi a întrebat:

Voiam sa va intreb ceva : Novac si Corbul este o balada populara, adica nu are un autor nu? Dau funda!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Autorul este unul necunoscut sau unul comun: poporul. Ea a fost culeasa de Vasile Alecsandri.

| d4ea a răspuns:

Are autor anonim, deoarece a fost transmisa prin viu grai de popor si doar nu o fi tot poporul autor.

| Salontanul a răspuns (pentru d4ea):

D4ea cine ti-a spus de tot poporul? Poporul in sens de mai multi. Orice lucru care se transmite oral se modifica si se saraceste sau se imbogateste in substanta. Deci, la crearea unei balade populare participa mai multi si se zice: poporul.

| d4ea a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu ma refeream la tine ca ai zis poporul.nici macar nu citisem comentariul tau.eu ma refeream la faptul ca persoana care a intrebat cine este autorul sa nu inteleaga ca poporul este autorul si ca a fost transmisa din vorba in vorba.adica ca nu a stat lumea sa scrie.ai inteles total gresit comentariul meu.nu avea nicio legatura cu tine mai ales ca eu nu citisem comentariile de mai jos.

| yasmina99 a răspuns:

Da

Întrebări recente