| Misako20 a întrebat:

vreau putin ajutor din parte voastra,vreau sa ma inscriu pentru o bursa in America,vreau o bursa in care sa imi permita sa termin toata facultatea acolo si sa ma lase sa lucrez acolo, cunosc bursa (Fulbright) asta te lasa un an sa stai apoi doi ani nu mai ai ce cauta in America. -.-
Va rog cine stie de ce vorbesc sa ma ajute.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiecare universitate are politica și programul ei de burse. Dta dorești în timpul facultății un transfer la o facultate de acolo.
Am ajutat persoane să plece la studii dar cu facultatea terminată. Nu am auzit de burse pentru transfer de studenți.
După terminarea oricărui program de studii universitare acolo, dacă ai avut o viză pentru studii, așa este, când acea viză expiră, trebuie să te întorci în țară.
Dar dacă în perioada când viza este încă valabilă, la terminarea studiilor găsești un loc de muncă, în baza solicitării firmei angajatoare, poți cere o nouă viză de rezidență pe perioada contractului de angajare. Așa se poate râmâne acolo. Așa au rămas cei ce i-am îndrumat eu.