| hadasan a întrebat:

Buna trebuie sa invat sistemul peridioc la chimie, doar grupele principale, se stia o poezie sau nu stiu exact ce, cu ajutorul caruia invatai mai usor va rog daca ma puteti ajuta

3 răspunsuri:
| matchpoint a răspuns:

Buna ziua, stiam si eu poezioare pentru primele doua grupe principale din tabelul lui mendeleev dar nu imi amintesc numai prima.
H+ grupa 1 iese : Hai Lina Ca Rabdarea Costa Franci. H, Li, K, Rb, Ce, Fr. Pa

| AdElA96 a răspuns:

Buna Vivi eu iti spun ceva si eu am fost in clasa a 7 a si cand am vazut cat am de invatat m-am inspaimantat fiindca mi s-au parut grele din moment ce nu am mai avut vreodata tangenta cu ele insa stiam ca am de facut un lucru sa invat si atunci am luat cartea am inceput sa citesc si am observat ca de fapt elemetele fiecarei grupe rimeaza si am memorat mai usor eu zic ca cheia este mintea restul este imaginatie. Spor la invatat happy

| deeaa_4080 a răspuns:

Eee lasa ca le inveti cu timpul...big grin