| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, care sunt motivele pentru care SUA si UK detin cele mai bune facultati de arte din lume?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

E vorba in mare parte de nevoile de scolarizare.

Daca iei ca exemplu facultatea de litere, acolo poti sa bagi lejer 300 de studenti intr-un amfiteatru si un cadru didactic nu o sa aiba nici o problema sa le predice un curs de 3 ore. Ei bine daca te uiti la facultatile de arte...nu merge acelasi lucru. Grupele sunt mai mici, e nevoie de cursuri 1-1 cu cadrul didactic si nevoie de practica este mult mai mare.

Daca te duci mai departe, un student de la litere poate sta linistti in camera de camin si sa isi citeasca cursurile in schimb unul de la sculptura are nevoie de un atelier cu scule, materiale..si nu e ca si cum pot lucra 100 in acelasi timp in acel atelier. La muzica trebuie o multime de ore de repetitii si chiar daca nu iti da facultatea instrumentul, plata cheltuielilor pe staiile de invatare pentru cate un student se aduna.

Daca pui toate aspectele de genu unele peste altele o sa vezi ca ai nevoie de mai multe resurse pe care le investesti in mai putini oameni asa ca in mod natural pretul creste pentru ca folosesti o cladire uriasa sa scolarizezi 30 de studenti pe an in timp ce aia de la litere cu o amfisteatru si 3 sali de seminar scolarizeaza 200.

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Scolarizarea in domeniul artelor este foarte scumpa, inclusiv la noi asa ca tarile care au avut bani sa investeasca au scoli mai bune.

Daca vrei exemplu de la noi, te costa cam 3000 RON pe an o facultate normala, suma creste putin daca e ceva tehnic iar daca vrei sa faci teatru sau ceva muzica taxa anuala sare pe la 10.000 RON pe an.

| Thecurious explică (pentru RoCkKiD):

De ce e atat de scumpa?
Oare materialele, precum recuzita actorilor, instrumentele muzicale sunt costisitoare?

| Catrice a răspuns (pentru Thecurious):

Nu ca ei iau costume de la SH cu 2 lei/kg și instrumente la 10 lei bucata...
Pe bune, tu te-auzi ce spui?!

| RoCkKiD a răspuns (pentru Thecurious):

E vorba in mare parte de nevoile de scolarizare.

Daca iei ca exemplu facultatea de litere, acolo poti sa bagi lejer 300 de studenti intr-un amfiteatru si un cadru didactic nu o sa aiba nici o problema sa le predice un curs de 3 ore. Ei bine daca te uiti la facultatile de arte...nu merge acelasi lucru. Grupele sunt mai mici, e nevoie de cursuri 1-1 cu cadrul didactic si nevoie de practica este mult mai mare.

Daca te duci mai departe, un student de la litere poate sta linistti in camera de camin si sa isi citeasca cursurile in schimb unul de la sculptura are nevoie de un atelier cu scule, materiale..si nu e ca si cum pot lucra 100 in acelasi timp in acel atelier. La muzica trebuie o multime de ore de repetitii si chiar daca nu iti da facultatea instrumentul, plata cheltuielilor pe staiile de invatare pentru cate un student se aduna.

Daca pui toate aspectele de genu unele peste altele o sa vezi ca ai nevoie de mai multe resurse pe care le investesti in mai putini oameni asa ca in mod natural pretul creste pentru ca folosesti o cladire uriasa sa scolarizezi 30 de studenti pe an in timp ce aia de la litere cu o amfisteatru si 3 sali de seminar scolarizeaza 200.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fake news inventat de tine.

| minrest a răspuns:

Nu sunt buni numai in asta; USA, UK, Franta, Germania si Japonia sunt cei mai buni in aproape toate domeniile, iar asta se explica prin faptul ca sunt tari dezvoltate si in acelasi timp cu populatie numeroasa; se afla in centrul sistemului economic mondial asa ca au si o educatie superioara foarte buna, inclusiv in arta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce? Pentru că ei investesc în educație.