| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor happy,

Deci trec direct la subiect:
Locuiesc in Franta de 6 ani ( bun nu cred ca are vreo importanta big grin ) si anul asta trec echivalentul lui a 11 a in Romania.
As dori sa stiu de acum ce trebuie sa fac pentru admiterea la UMF in Cluj din 2020. Stiu ca acolo exista si invatamantul in limba franceza dar costa mai scump deci prefer sa merg pe sectia romaneasca.
Problema e ca (repet) vreau sa stiu de acum in ce conditii se aproba admiterea unui cetatean roman venind dintr-o tara straina vazand ca pentru invatat daca nu ma apuc repede ar mai trebui sa pierd inca un an degeaba dupa bac ca sa invat pentru admitere!
Dau funda la cel mai pertinent raspuns!winking

P.S: Pentru cei ce ma intreaba de ce nu ma inscriu in Franta va zic eu ca aici e mult mai greu dacat in Romania sa obtii o diploma universitara.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce ai diploma de bacalaureat sau echivalentul acesteia (nu cunosc ce diplome se acorda in Franta) si daca esti cetatean roman poti candida la orice facultate exact ca orice cetatean roman, respectiv va trebui sa sustii examenul de admitere si vei intra pe loc bugetat sau cu taxa in functie de media de la admitere.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca ai diploma de bac (sau echivalentul diplomei de bac) si esti cetatean roman poti sa te inscrii la orice facultate din Romania pe locuri bugetate, nu trebuie sa platesti scolarizarea. Pur si simplu te prezinti cu acea diploma si foaia matricola plus alte chestii gen copie dupa buletin etc la admitere.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Poti sa faci si in franceza. Atat timp cat iei la buget, nu platesti.

Te inscrii cu diploma de bac din Franta. Romania si Franta fiind amandoua in UE, diplomele se echivaleaza.
Apoi trebuie sa dai examen, pentru care trebuie sa te pregatesti. Nu stiu sa iti spun din ce anume sa inveti, ca nu sunt la medicina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si cum se invata pentru admitere? Adică trebuie ceva carti sau altceva anume?