| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, sunt, eu, Bogdan.
Filosofia raspunde la intrebari existentiale?
Daca da, dati-mi exemplu de o intrebare existentiala.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Filosofia raspunde la intrebari existentiale? NU, un filozof este doar un observator,el nu afirma nimic, nu infirma nimic, este un om deschis, filozofia e ca daca ai cauta o pisica neagra intr o camera intunecata, macar in religie ai o lumanare

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hai salut Bogdane. Intamplarea face ca si pe mine sa ma cheme tot Bogdan.
Da, raspunde. Dar da-ne tu o intrebare existentiala si dupa vedem daca raspunde ^_^.

| LPCTSTR a răspuns:

Mai Bogdan, nu stiu cum ai ajuns la intrebarile existentiale, insa... ai una mare si tare la care toti se prefac ca stiu raspunsul mai precis decat a treia zecimala a lui π: "care este sensul vietii?", de unde se impart opiniile și perspectivele de la nihiliste pana la individualiste si de la individualiste pana la pur religioase.

| StrongHeart a răspuns:

Care e scopul omului pe Pamant?

| Rivka a răspuns:

Filosofia pune întrebări existențiale. E faină ea, mai ales pe la începuturi, că așa au ajuns să se construiască ipotezele și apoi să se testeze. Știința răspunde la întrebări.

| CHESERGIU a răspuns:

Întrebare existențială care încă nu are raspuns:
- Se distreaza blondele mai bine decat brunetele?