| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, tot aud ca unii pleaca in SUA, Marea Britanie, Austria, Canada si ca e o mandrie sa locuiesti in orase mari/dezvolte din tarile astea (cele enumerate de mine si nu numai).
Intrebarea mea este de ce?
De ce e o mandrie sa traiesti in New York, Londra, Paris, Viena si nu e mandrie sa locuiesti intr-un orasel de provincie (cum ar fi " Saveni, Dorohoi, Botosani)?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si cum s-ar lăuda?
„Am fost in Times Square in Dorohoi si am băut o bere la nea Gogu."

| Armyanka a răspuns (pentru darrio2007):

Cel mai tare răspuns laughing

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Pai in Dorohoi timpul chiar e patrat

| Curious2 explică (pentru suntserios):

Cum adica timpul e patrat?

| suntserios a răspuns (pentru Curious2):

Amuzant.

| sabin89 a răspuns:

Mândrie n-ar trebui să fie nici colo, nici colo. Mândria stă înaintea căderii. happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

La Harlau e cel mai misto. Nici nu se compara cu New York sau saracii aia din Londra

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ca nu oricine din Dorohoi are posibilitatea sa locuiasca in New York. Dar oricine din New York poate sa vina oricand in Dorohoi. Ba chiar sa ii ramana si rest.

| Crackman a răspuns:

Pentru ca majoritstea la noi vor sa arate ce valoare au.
Cu timpul o sa caute casele de vacanta din tara. Asa ca doar sa ai rabdare

| Eireann a răspuns:

E o mandrie findca nu e usor sa te muti intr-o tara straina, unde nu cunosti pe aproape nimeni si sa iti faci un rost si sa ai succes. Inseamna multa munca, ambitie, detetminare si adaptabilitate. Despre New York vorba cantecului "if I can make it here, I can make it anywhere".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu te-ai mandri daca ai locui in Cucuietii din Deal? Ti-ai dori sa te muti definitiv intr-un sat din romanica?
Daca da, bravo tie. Macar stii ce ti se potriveste. laughing

| Catalin77945 a răspuns:

Pentru ca, unde ai prefera sa-ti faci traiul intr-un oras unde iti gasesti si job platit bine si e si dezvoltat cu oportunitati sau la noi.

| Serfiu a răspuns:

Cand o sa pleci din tara ai sa intelegi. Eu locuiesc de 4 ani in Brierley Hill, UK.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Serfiu):

Damn.

| Serfiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aa? Care e poanta ca nu ma prind?

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

"Brierley Hill este un fost oraș, actualmente o suburbie din cadrul districtului metropolitan Dudley în comitatul West Midlands, regiunea West Midlands, Anglia"
Ce ne-am face fara Google?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Credeam ca a scris Beverly Hills gresit. Cred ca din cauza trollilor care sunt la tot pasul. laughing dar mersi de instiintare.