| Scikofit a întrebat:

Un prieten a intrat la facultatea de litere, romana-engleza si as dori sa aplic si eu in toamna. Am insa o nelamurire, dupa acei cativa ani de studiu, pot sa imi dau licenta la alegere, in engleza sau romana? Imi pot alege eu materia la care as dori sa obtin diploma de licenta?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Te referi la lucrarea de licență? Sau la examenele pe care le vei susține, pentru examenul de licență?

Pentru lucrarea de licență îți vei alege singur tema, cât si coordonatorul lucrării. Profesorul coordonator îți va oferi o listă cu diverse teme, din care îți alegi una. Poți alege fie la lb.română (literatură sau gramatică), fie la limba engleză.
Referitor la examenele pentru obținerea diplomei de licență (oral & scris), vei susține examene din ambele specializări. Cât si prezentarea lucrării de licență, în fața unei comisii.
Examenul de titularizare, pentru obținerea unui post la catedră, va fi tot la alegere (fie la lb. engleză, fie la lb română). Depinde ce vrei să predai...

| Scikofit explică (pentru floresdemayo):

Da, la lucrare ma refeream. Multumesc frumso! happy

2 răspunsuri:
| GangsterQuinn a răspuns:

Salut.
Nu. Examenul de licenta se sustine OBLIGATORIU la AMBELE limbii ale specializarii, ele fiind egale ca nivel si importanta. happy Succes!