| Mufix a întrebat:

Urmeaza de saptamana care vine sa ma asulte la limba romana si nu stiu ce sa mi invat. Sunt in clasa a 7-a. As vrea sa stiu ce ar trebui sa stiu cand ma va asculta si am impresia ca voi da si niste teste.

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La GRAMATICĂ, trebuie să știi morfologia și sintaxa (integral).
La LITERATURĂ, genul epic și genul liric, dar și trăsăturile lor (cu exemple din operele literare studiate).

| MariaMihaela1991 a răspuns:

Pe noi ne-a ascultat din:
-Adverbe (relativeinterogative, nehotarate)
-prepozita & locutiunea prepozitionala
-conjunctia & locutiunea conjunctonala
-interjecta
-Doua loturi- model de argumentare (genul epic si nuvela ) caracterizare de personaj
-Doina & balada
Cam asta am facut noi pe parcursul semestrului(mai importante) si pe noi ne-a ascultat din tot ce am scris... sad
Succes! dai funda? :*n