| 000M1ha3la a întrebat:

Urmeaza sa incep clasa a 12-a si vreau sa dau la Universitate la Iasi, Psihologie.Imi poate spune cineva cum se face admiterea si daca e necesar sa ma pregatesc dinainte, pentru ea sau pentru facultate in sine?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

În cadrul Facultății de Psihologie și Științe ale Educației, există două domenii ( Psihologie și Științe ale Educației ), care conțin mai multe specializări.
Anul acesta, pentru domeniul Psihologie cât și pentru două specializări din domeniul Științe ale Educației (pedagogie și psihopedagogie specială ), admiterea a fost pe bază de dosar, contând în proporție de 100 % media de la Bacalaureat.
Pentru specializarea pedagogia învățământului primar și preșcolar, din cadrul domeniului Științe ale Educației, admiterea constă într-o probă eliminatorie la muzică și dicție, urmată de un concurs de dosare, unde contează în proporție de 100 % media de Bacalaureat.
Orice specializare de la această facultate durează 3 ani.
Pentru admiterea nu prea ai la ce să te pregătești, doar la proba eliminatorie ( în cazul specializării pedagogia învățământului primar și preșcolar ).
Însă trebuie să te pregătești intens pentru BAC, să ai o medie cât mai bună.
Dacă intri la taxă, trebuie să achiți 3000 de lei.
Aici găsești mai multe detalii despre admiterea de anul acesta :
http://www.psih.uaic.ro/admitere/2015/ofertaStudiiLicIulie.htm
Baftă!