| FloryGirl a întrebat:

Va rog frumos sa-mi explicati si mie cum e treaba cu vb predicative, auxiliare si copulative sunt in clasa aVII-a si nu am inteles nimic din clasa aV-a si a-Vi-a vam pus intrebarea poate inteleg de la voi happy big grin
Funda happy de la cine inteleg cel mai bine big grinhappy
Nu e tema sau ceva vreau sa inteleg doar

Răspuns Câştigător
| DyannaDya a răspuns:

Vb. predicative: formeaza singur predicatul, adica nu au nevoie de alte parti de vorbire ajutatoare.Sunt verbele normale: Eu ma spal. Ea mananca. Ana canta, etc.
Vb. copulative: Sunt cele care pot avea mai multe sensuri adica: de ex. vb. a fi: Ea este doctor. (este are sensul de a deveni) Robert este in clasa.(are sensul de a fi, a se afla)
Vb. auxiliare: sunt cele cele care formeaza diateza pasiva, de ex.: a fi: Daca ai fi fost cuminte ai fi stiut. a avea: Daca ai fi avut cartea ai fi stiut lectia.La vb. auxiliare propozitia incepe de obicei cu daca sau ai fi. Ca in exemplele de mai sus. Sper ca ai inteles. :*

1 răspuns:
| ÐëNŸ a răspuns:

1.Verbele predicative- au inteles de sine statator si pot forma singure un predicat verbal cand se afla la un mod personal. Majoritatea verbelor din limba ramana sunt predicative.
a. Verbele copulative-formeaza predicat nominal impreuna cu o alta parte de vorbire cu functie de nume predicativ.
Din categoria verbelor copulative fac parte: a fi, a deveni, a iesi, a ramane, a ajunge,
b. Verbele auxiliare- ajuta la formarea modurilor si timpurilor compuse, dar si a diatezei pasive. Sunt auxiliare verbele : -a avea, a fi, a vrea.

Sper ca te'am ajutat:X:*