| ANAHsneaman a întrebat:

Buna vreau sa va intreb ceva abia am terminat predicativa eu nu prea am inteles cum e ne-a dat sa construim fraze in care sa avem propozitii predicative cerute de cel putin 5 vb copulative cum sa fac va rog explicati-mi si mie ca am un profesor...

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Iei frumusel verbele copulative, adica:
1. a fi (când nu are sensul de a se afla, a se găsi, a exista)
2.a deveni (este întotdeauna copulativ)
3. a ieși (când are sensul de a deveni)
4.a se face (când are sensul de a deveni)
5. a ajunge (când are sensul de a deveni)
6.a rămâne (cand nu are sensul de a sta)
7. a însemna (cand nu are sensul de a nota)
8.a (se) părea (cand arata aparenta)
9. a reprezenta
10.a se numi
11. a se chema
12.a se naște
13. a constitui
14.a costa
si pui dupa ele o propozitie. Propozitia de dupa aceste verbe se numeste predicativa (pentru ca are rol de nume predicativ pe langa verbul copulativ)
De exemplu: Calatoria parea/ca nu se mai termina. 1PP 2PR
Sa faci ce iti place/inseamna/sa ai succes in viata 1SB 2PP 3PR
Ce am cumparat acum doi ani/ajunge/sa coste dublu acum. 1SB 2PP 3PR
Si tot asa.
Atentie! Cand exista deja un nume predicativ, propozitia urmatoare nu mai poate fi predicativa.
Ex. Prietenul meu este politicos,/ asa cum il stii.
Exista deja numele predicativ "politicos", deci a doua propozitie (asa cum il stii) nu este predicativa, ci principala.

3 răspunsuri:
| Chirii a răspuns:

Eu am ramas sa cant
Elevul a iesit sa bea apa.
Copilul a ajuns sa invete.
Mama a fost sa cumpere lapte.
El a ramas sa isi continue tema

| adrianbarbaros a răspuns:

Ea ramane pe locul 1.
Puiul a iesit din ou.
Umbra pare a fii familiara
Ea este in clasa a 6 a
Profesorul a notat elevi sarguinciosi?

| raluk27 a răspuns (pentru adrianbarbaros):

Omul vrea fraze. Ce ai scris tu sunt propozitii si in niciun caz predicative.
1. Ramane e verb predicativ, nu copulativ, pentru ca are sensul de " a sta"
2. a iesit iar e verb predicativ. Pt a fi copulativ, trebuie sa aiba sensul de "a deveni" ( El a iesit inginer)
3. Exista deja numele predicativ "a fi"( care, apropo, se scrie cu un i)
4. " este" nu este copulativ cand are sens de a fi, a exista( e o chestie elementara)
5. A nota e verb predicativ, nu copulativ.