| maria200119 a întrebat:

Va rog sa imi spuneti care este propozitia principala si care este propozitia subordonata, precizand felul ei (de exemplu: propozitie subordonata subiectiva\ predicativa, etc.) din urmatoarea fraza: " Atat Militia, dar mai ales Securitatea vegheau ca intreaga societate sa mearga " spre comunism in zbor" fara " evenimente"." Dau funda. Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| ardei795 a răspuns:

P1=PP (de la "Atat" pana la "vegheau")
P2=CD (de la "ca intreaga" pana la sfarsit)

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu e corect răspunsul lui AlexandruBGD.
A doua este o subordonată.

| raluk27 a răspuns:

Atat Militia, dar mai ales Securitatea vegheau /ca intreaga societate sa mearga '' spre comunism in zbor" fara '' evenimente''./
1- Propozitie principala
2- CI (completiva indirecta)- vegheau la ceva.

| AlexandruBGD a răspuns:

Atat Militia, dar mai ales Securitatea vegeau /1 ca (in il incercuiesti) intreaga societate/2 sa (sa il incercuiesti) "spre comunism in zbor" fara "evenimente".
-Propozitia 1 - Propozitie principala.
-Propozitia 2 - Propozitie principala.

>> Sper sa-mi acorzi funda. Succes!