| cosminasimona a întrebat:

PROPOZITIA SUBORDONATA DIN FRAZA `` Ceea ce ma deranjeaza este dificultatea rasfoirii ``este atributiva, predicativa sau subiectiva?

Răspuns Câştigător
| Shado15 a răspuns:

Predicativa

15 răspunsuri:
| GoBackInFuture a răspuns:

D)completiva happy

| βeĺBŷŷ a răspuns:

Subiectiva.FUNDA?

| Dooolce a răspuns:

Subiectiva..are aspect impersonal

| yaquzo a răspuns (pentru Dooolce):

Are aspect impersonal zici tu mmm? Tin sa te contrazic.

| AndreiDr a răspuns:

Eu am pus predicativa.
dar parerile sunt impartite chiar si intre profesori!

| NeedForSpeed2013 a răspuns:

Subiectiva! Mi-a zis porfa de romana dupa examen!

| ThWeY a răspuns:

Predicativawinking

| yaquzo a răspuns:

Predicativa

| Amelia_2902 a răspuns:

Eu zic ca e predicativa, dar parca vad ca atunci cand apare baremul o sa scrie " pentru raspunsul corect 6p", fara sa spuna care e raspunsul corect si lasa profesorii sa aleaga cum vor ei... In orice caz e o mare tampenie, daca nici profesorii nu sunt siguri pe ei, da noi laughing

| ThWeY a răspuns (pentru Amelia_2902):

...corect, si in plus puteau sa ne dea si ei ceva mai clar..mrg...eu am zis predicativa

| bubblex a răspuns (pentru Amelia_2902):

Hahaa true story laughing

| Alexandra_Vlasceanu_1967 a răspuns:

Predicativa...
Funda?

| Deea_Andreea_1997 a răspuns:

Subiectiva nu are cum sa fie pentru ca are subiect:MA atributiva nu are cum pentru nu se termina intr-un substantiv....deci ii predicativa tongue funda?

| Pop_Maria_Mirabela_1997 a răspuns:

Da este adevarat sunt pareri imartite dar eu cred ca este predicativa avand si termen regent un vb copulativ si mi s-a parut ca are si subiect. speram ca e predicativa happy

| Pop_Maria_Mirabela_1997 a răspuns:

Uitati -va ce am gasit :D
http://www.gandul.info/......or-9779807
Ce ziceti?:)