| Anaoi28 a întrebat:

Buna!
Vara aceasta am facut si lucruri ce tin de scoala, am facut teste pentru bac( eu trec in clasa a 12a in toamna), am mai facut eseuri pentru romana, am mai citit la istorie, insa parca este ceva ciudat la mine, parca nu mai pot sa percep si sa retin la fel de bine si la fel de repede informatia, desi am tot invatat constant in aceasta luna si jumatate de vacanta. Imi este teama ca la toamna nu voi putea face fata materiei pentru bac. Sunt la filologie. Am incercat sa iau suplimente pentru memorie, dar parca, daca nu le iau o zi, nu mai pot invata fara ele. Ori este faptul ca ma stresez prea mult, ori ca mi-a scazut mie capacitatea mintala, ori ca nu am lucrat destul si ca mi-am cam iesit din mana. Daca stiti niste sfaturi, chiar as fi recunoscatoare. Parca simt eu ce ceva nu este in regula, ca eseurile mele nu mai suna la fel de bine, ca nu ma mai pot juca cu toate cuvintele si toti termenii la fel de usor ca pana acum o luna si jumatate, de cand nu mai merge la scoala, fiind vacanta.

15 răspunsuri:
| Anuket a răspuns:

Cred că te stresezi prea mult, dar să știi că nu este cazul. Bacalaureatul sigur îl iei dacă îți merge mintea în timpul examenului.
Proba la alegere îți sugerez să fie cea care îți place mai mult și la care deja cunoști destul de mult din materie că așa făcusem și eu și luasem maximul. La celelalte 3 variante n-aș fi luat atât de mult.

| Anaoi28 explică (pentru Anuket):

Buna!
Multumesc mult! Daca nu te superi, ce materie ai ales la proba a treia?

| Anuket a răspuns (pentru Anaoi28):

Bună! Cu plăcere!
Eu nu am fost la profil umanist.

| Anaoi28 explică (pentru Anuket):

Si eu sunt tot la un profil umanist, filologie. Ma intrebam daca ai ales geografia. Asta au decis colegii mei(majoritatea) sa aleaga, spunand ca este super putin de invatat.

| Anuket a răspuns (pentru Anaoi28):

Nu, căci am fost la profil real.
Oricum, am făcut parte din minoritate. Nu puteam să tocesc, așa că am ales unul din cele două materii la care știam deja totul și doar am rezolvat subiecte.

| Anaoi28 explică (pentru Anuket):

Scuza-ma, greseala mea. Am citit din greseala "eu am fost la profil umanist", in loc de " eu nu am fost la profil umanist". Imi pare rau.

| InYourMind a răspuns:

N-ai lucrat destul ori te forțezi sa memoriei nu știu eu am citit vara asta doar eseurile ca le aveam făcute într-un portofoliu din clasa a noua începând ca sa rețin cat mai mult și abia din sem doi ma apuc sa le fac ca și subiect și la istorie înveți logic sau memorezi schematic și faci cat mai multe subiecte ca asa te obișnuiești cu structura și reții și mai bine și a treia proba la ce dai?

| Anaoi28 explică (pentru InYourMind):

Nu stiu sigur daca dau la geografie sau la sociologie. Chiar nu stiu. Din ce a explicat profa, la geografie nu e numai harta, sunt si foarte multe definitii, sincera, m-a speriat spunand ca" in portofoliul pe care vi-l voi trimite in toamna sunt sute de pagini cu materia necesara la bac". La sociologie, am o carte si sunt foarte multe definitii de invatat. Chir nu stiu. Nu vreau sa fie o materie care sa ma solicite foarte mult, intrucat asa ar trebui sa fie, o materie pe care o inveti de placere.
1) Tu la ce dai proba la materia la alegere?
.2) Cum inveti logic la istorie? Eu am incercat cu scheme, sa citesc lectia ca pe o poveste apoi sa spun ce am retinut, sa imi pun intrebari, sa fac asocieri. dar parca nimic nu functioneaza. Care este felul in care inveti logic?
Multumesc!

| InYourMind a răspuns (pentru Anaoi28):

Nu știu sigur ma gândeam la economie logica sau geografie nu m-am uitat încă la toate pe subiecte sau programa sa știu unde e mai puțin de învățat dar cred ca dau la geografie pana la urma am auzit ca la celelalte subiectul trei e mai dificil.
Fac schiță scriu anul și evenimentul, cauza, efecte unde e cazul și pe aia o rețin, la eseu na dezvolt schema pe care o fac pe ciorna.

| Anaoi28 explică (pentru InYourMind):

Multumesc foarte mult!
Succes!

| Anaoi28 explică:

Sincera sa fiu, chiar nu iti inteleg raspunsul. Ori e ironic, ori nu inteleg eu bine. Nu pentru asta este aceasta platforma? Pentru a primi si a da sfaturi? Sa stii ca nu toata lumea invata in ultima luna, nu toti invata usor, pentru ca nu avem o memorie atat de buna si nu suntem toti inzestrati cu talentul asta. Multi chiar au probleme in a-si gestiona timpul, sau in a retine anumite lucruri. Eu am problemele astea. Nu am profesori pre buni, singurul profesor care chiar isi da silinta sa predea este cel de istorie, in rest, la romana invat singura. Fac eseuri singura. Teste singura. Materiale iau din carti si de pe net.

| Anaoi28 explică:

Multumesc!
Sper sa ai dreptate, nu stiu de ce, dar imi e foarte teama ca nu o sa iau bacul, desi subiectele sunt relativ usoare, altele sunt de dificultate medie. Dar imi e teama. Daca nu iau bacul, se duce totul de rapa. Sper sa ai dreptate si sa reusesc sa ma adun cumva. Stiu multu elevi care reusesc sa invete totul la perfectie, sa stie toata materia. Nu inteleg cum e posibil sa stii totul perfect, sa nu ai nici macar o lacuna.
Multumec mult si succes!

| Dolila a răspuns:

Odihnește te suficient și mai relaxează-te, ieși seara cu prietenii.

| Anaoi28 explică (pentru Dolila):

Multumesc mult!
Incerc sa mai si ies, insa toate persoanele care stau aproape de mine au inceput sa devina super enervante( unele fete vorbesc despre entuziasmul tineresc de cuplu, despre maritisul la 18 ani si depre facutul de copii- sunt cu mine in clasa si locuiesc fix peste drum). Prietenii mei stau foarte departe, si de aceea ajungem sa ne intalmin foarte rar. Dar incerc sa mai si ies. Multumesc mult!

| Anonimfath555 a răspuns:

Vara întotdeauna a fost mai greu sa înveți din cauza căldurii, așa mi se întâmplă si mie, nu am chef de nimic, dar cand sunt zile mai friguroase am multă motivație si sunt productivă. Deci, nu te stresa, relaxează-te acum cat mai ai timp