| xDyaDya a întrebat:

Vreau sa-mi calculez media la romana si nu stiu cum se face media cu teza sad
uitati notele :
8, 10,10 si 10 in teza
adica 8, 10,10,[10]

7 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Așa se calculează corect :
(8+10+10) : 3 x 3 + 10 : 4 = 9, 50.

| unknøwn a răspuns:

Hai să zicem că nu ştii să faci o medie aritmetică,bun, trecem peste faptul că ar trebui să rămâi corigentă la matematică, dacă nici atâta lucru nu ştii.
Dar să nu fii în stare să cauţi singura?!
Păi la o căutare pe google, 30 de secunde îţi lua să aflii.
http://www.tpu.ro/......-asa-bine/
Eu nu ştiu ce doctor vrei tu să fii având în vedere că nu eşti în stare să te descurci în probleme BANALE singură.
Oare cum o să reacţionezi în situaţii critică? Cu omul cu un obiect ascuţit intrat în cap pe masa de operaţie?

| zaratu a răspuns:

Aduni notele din oral le imparti la cate sunt rezultatul obtinut il inmultesti cu 3 aduni cu teza si imparti la 4 media ta este 9.50 adica 10

| BellaVampire a răspuns:

Buna!
Aduni primele note [in afara de teza](8, 1 0, 10), le imparti la numarul de note (3), aduni cu teza si impati la 2.
Succes! (Din cate am calculat mintal, iti da media 10 big grin )

| xDyaDya explică (pentru BellaVampire):

Pai acum teza reprezinta un sfert din nota nu jumatate.
as vrea sa fiu sigura de rezultat xD

| BellaVampire a răspuns (pentru xDyaDya):

Am gasit (iti fac eu mediabig grin ):
8 + 10 + 10 : 3 = 28 : 3 = 9, 33
9, 33 x 3 = 27, 99
27, 99 + 10 =37, 99
37, 99 : 4 = 9, 49 (Nu stiu daca este, 49 sau, 50)

| Miiri a răspuns:

Este simplu, uite : media notelor X 3 + teza : 4
( 8+10+10):3= 9,3x 3=27, 9+10=38,9:4=9,7. Media 10