| BM_Laura_1996 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu daca la etapa nationala la Povestile Cangurlui participa decat un elev dintr-un judet sau de la fiecare clasa cel care a obtinut cel mai mare punctaj! FUNDAa

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"M... Din fiecare centru sunt invitaţi la proba de baraj cel mult 2 elevi pe clasă. Nu sunt invitaţi la proba de baraj elevii din clasa superioară (a VI-a, a VIII-a, a X-a, a XII-a) care au punctaje sensibil mai mici decât elevii din clasa inferioară (a V-a, a VII-a, a IX-a, a XI-a). Comisia selectează pe baza punctajelor participanţii la proba de baraj. " - SURSA = "Regulament Povestile Cangurului clasele V-XII" de la linkul :
http://cangurul.ro/regulament-povestile-cangurului-clasele-v-xii.html

"J. În urma susținerii probei de baraj se stabilesc câștigătorii concursului pentru clasele V-XII la nivel național. Primesc diplome de participare elevii care nu au fost premiați, dar care au obținut un punctaj mai mare de 90 de puncte la clasele V-VI și mai mare de 120 de puncte la clasele VII-XII." - SURSA = "Regulament Baraj Povestile Cangurului claselor V-XII" de la linkul :
http://cangurul.ro/......v-xii.html

Toate cele bune.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Ceea ce numesti "etapa nationala" se numeste, de fapt, "proba de baraj".
Daca vei citi cele doua regulamente(Regulament clasele V-XII si Regumament Baraj--- clik pe buline!) vei intelege cum se desfasoara concursul si cum se face selectia :http://cangurul.ro/povestile-cangurului.html