| Drambu_Mioara_1996 a întrebat:

Vreu si eu cateva cuvinte despre Octavian Goga (unde s-a nascut, unde a trait, cum a murit etc ). Ma poate ajuta cineva. Cel mai stralucit raspuns Primeste fundita! A si imi puteti da si niste poezii scurte de 5 randuri maxim(dar mai multe poezii nu numai una). Va rog frumos.

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Octavian Goga nascut la 1 aprilie 1881, in satul Rășinari a fost un stralucit poet român, ardelean, politician de extremă dreaptă, (pro-nazist, mason și antisemit) și prim-ministrul României de la 28 decembrie 1937 până la 11 februarie 1938. Membru al Academiei Române din anul 1920. A murit la 7 mai 1938, la Ciucea, in urma unui atac de cord.
Mai multe informatii vezi aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Octavian_Goga

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe ro.wikipedia.org si afli. Numai bine!

| Corina a răspuns:

Poezii ai la sfarsitul site-ul:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Octavian_Goga
dar cu parere de rau trebuie sa-ti spun ca O. Goga a scris doar poezii lungi.