| alexhandsport a întrebat:

happy
Am nevoie de putin ajutor, prin sfaturi, linkuri, exemple personale.
Cum sa fac sa invat cuvinte in engleza, pentru ca daca nu l folosesc le uit oarecum. Inteleg multe cuvinte dar nu pot tine minte tot atatea.

6 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

Buna! Anumite cuvinte se pot uita deoarece nu le repeti zilnic sau mai bine spus nu le folosesti.Solutia e una singura ''asculta, repeta si invata'' mereu, mereu pana cand nu le mai poti uita.O zi frumoasa iti doresc!

| MauriceCorelli a răspuns:

Te uiti la filme cu subtitrare in engleza, te uiti la videoclipuri cu versuri ale melodiilor, citesti carti in engleza (dar mai noi, ca un Dickens sau un Hardy te omoara, au multe arhaisme din sec. XIX), joci jocuri cu storyline dens si cu subtitrari, cum ar fi Saints Row sau LA Noire.

Eu unul, asa am facut.

| anyone2013 a răspuns:

Cumpara un dictionar de conversatie, e util, iti ajuta sa formulezi usor si corect propozitiile.

| popalexandra1234 a răspuns:

Eu zic sa cauti versurile la melodiile care iti plac pe net.De ex daca imi place o melodie de a Rihannei caut versurile in engleza si incerc sa le inteleg fara dictionar.Si daca un cuvant nu il inteleg, nu stiu ce inseamna il caut in dictionar si apoi sigur il tin minte.O alta modalitate e sa te uiti la filme englezesti fara subtitrare..la inceput e mai greu sa intelegi dar cu timpul e ok. Sper ca te-am ajutat si prin chestia asta eu combin placutul cu utilul.Succes :*

| DukuRaduku1957 a răspuns:

Incearca sa le folosesti tot mai des!
sper ca ti-am fost de ajutor.
funda?happy

| upAbove a răspuns:

Buna! eu personal cred ca daca nu vrei sa uiti cuvintele trebuie sa le repeti (sa exersezi vorbind in engleza) sau sa te uiti la filme sau seriale fara subtitrare (.ori cu subtitrarea in engleza ) sau sa citesti texte (pentru inceput texte mici ..gasesti o gramada pe net :d si eventual notezi cuvintele pe care nu le stii, e foarte important si sa cauti cuvintele IN DICTIONAR nu pe google translate, asa iti raman mai bine in cap). eu asa mi-am imbunatatit engleza :d
sper ca ti-am fost de ajutor happy