| OrangeWind a întrebat:

As dori sa ma ajutati va rog frumos.
Cum puteti explica proverbul "Nu tot ce zboara se mananca"(cat mai bine)? Va rog mult, am de facut o compunere prin care sa ilustrez acest proverb si nu am nici o idee.Doar cu o idee daca m-ati ajuta ar fi numai bine. Dau si fundita.

Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Gaina, rata, gasca zboara (sau pot zbura cat de cat, daca ne referim la cele de curte) si sunt pasari care se pot manca; cioara, vrabia, papagalul, etc de obicei nu se mananca;
deci nu poti face o analiza a ceva folosind o singura caracteristica;
restul gandeste-te tu. Apreciez ca nu ai facut greseli garmaticale.

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Şi avionul zboară. Adică aparenţele înşeală ( referitor la proverb) şi trebuie să fim atenţi la acest lucru. Poţi dezvolta tema în ce direcţie doreşti sau îţi pică bine.

Elianna
| Elianna a răspuns:

In general oamenii mananca si pasari care zboara(porumbei, fazani, etc). Pentru un neavenit, ar putea crede ca si alte zburatoare sunt bune de bagat in gura.In cazul asta, trebuie explicat ce zboara si Nu se manaca:avioane, parasute cu parasutisi, muste, ma rog, gaze, frunze, gunoaie duse de vant, etc. Expresia se adreseaza unei persoane naive, fara experienta.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! acest proverb se refera la mai multe chesti :
- adica nu tot ce se spune trebuie sa fie adevarat
cam asta ar fi ar mai fi cateva chesti dar sunt mai greu de inteles pa pa :p

| Iubesc Limonada a răspuns:

Aparentele insalahappyNu judeca o carte dupa copertahappyNu te increde in oricinehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se fac temele pe sitewinking.
Asa cum nu-ti place orice mancare, mai exista si acele nazuri(asta facand o comparatie mai simpla).
Daca cineva te jigneste, iti spune miniciuni sau te lauda peste masura, tu ar trebui sa-i iei in considerare toate acestea? Fii mai girjulie si nu pune pe bot tot ce ti se ofera happy.