| koji567 a întrebat:

Care este data limita de depundere a cererii de transfer pentru anul scolar 2017-2018 si care sunt etapele in vederea efectuarii transferului in cazul in care doresc sa ma transfer in cadrul aceluiasi liceu, aceluiasi profil si aceleiasi specializari, doar ca la o clasa paralela?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depasirea numarului maxim de 30 de elevi la clasa se face numai cu aprobarea ISJ, asa ca ar trebui sa depui o cerere, in acest sens, la ISJ din judetul tau.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz nu este vorba de transfer ci de o mutare dintr-o clasa in alta si poti depune cererea pana la inceputul anului scolar.

| koji567 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca depasesc numarul de 30 de elevi transferandu-ma in clasa respectiva, cum trebuie sa procedez?

| Ara997 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cererea de transfer se face catre directorul scolii, si se depune la secretariat. inspectoratul doar aproba.
conditia de minim 30 intr-o clasa este adevarata dar de foarte multe ori incalcata.

| Ara997 a răspuns (pentru koji567):

Daca directorul scolii tale accepta, nu-i bai. de regula transferurile interne nu sunt o problema.pe foaia de cerere trece si motivul pentru care soliciti transferul. eventual continuitatea in colectiv etc.
dar esti sigr ca vrei acest transfer?, poate ai prieteni acolo etc. dar e posibil in jama de an sa nu mai fiti prieteni ca asa e la varsta asta si atunci pentru ce atata agitatie? sau poate vrei un anumit profesor. ma rog tu stii mai bine

| Ioandelasal a răspuns (pentru koji567):

Depasirea numarului maxim de 30 de elevi la clasa se face numai cu aprobarea ISJ, asa ca ar trebui sa depui o cerere, in acest sens, la ISJ din judetul tau.

| Ara997 a răspuns:

Este transferintern, no stress. ca idee mergilasecretariatacumcand inca mai au treaba cu bacul si infomeaza te exact.
in mod normal cererea de transfer se depune pana la 1 sept.

| koji567 explică (pentru Ara997):

Dar daca sunt deja 30 de elevi in clasa in care vreau sa ma transfer, cum procedez? laughing