| georgyanna22 a întrebat:

cine stie va rog mult sa ma ajute si pe mine am o problema sunt foarte revoltata si regret ceea ce am facut trebuia sa ma interesez si apoi sa fac ce trebuie.Eu acum sunt clasa a XI-a M-am mutat anul asta din liceul meu care imi placea foarte mult ma intelegeam bine cu profesorii,colegii extraordinar,in acest liceu nou e puscarie nu ai nimic voie cu colegi nu ma inteleg profesori sunt foarte rai nu inteleg nimic din asta,Problema a fost NAVETA liceul acela fiind de dupa masa anul trecut am crezut ca voi fi de dupa masa si in acest an, doar ca anul trecut am putut face fata programului pentru ca stateam la Bucuresti, Dupa ce am inceput scoala la acest liceu am aflat de la fostii mei colegi caci noi suntem de dimineata la scoala fapt la care imi pare rau ca m-am mutat.Ma gandesc fara nici o fustrare ca pe semestrul al doilea anul asta scolar sa ma pot muta inapoi in fostul meu liceu de anul trecut? Cine stie va rog mult sa-mi raspunda la intrebare daca ma voi putea muta inapoi plz dau fundadau orice numai sa-mi raspunda cineva care stie.Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.M-am interesat pentru tine.Iti dau un copy -paste aici, pentru ca este explicat si vei intelege mai bine, cred ca nu e nicio problema:

Transferul elevilor

Art.135. Elevii au dreptul să se transfere de la o unitate la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/calificare profesionala la alta, de la o formă de învăţământ la alta, în conformitate cu prevederile prezentului regulament şi ale regulamentului intern al unităţii de învăţământ de la şi la care se face transferul. Aprobările pentru transfer se dau de către consiliile de administraţie ale celor două unităţi de învăţământ.
Art.136. (1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/ a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior.
(2) Elevii din clasele a X-a – a XII-a/a XIII-a se pot transfera, de regulă, la clasele la care media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul. Excepţiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul profesoral.
Art.141. (1)Elevii din învăţământul liceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, astfel:
a) în aceeaşi unitate de învăţământ, de la o clasă la alta, cu aceeaşi specializare/calificare profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă;
b ) în aceeaşi unitate de învăţământ, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare la alta, de la o calificare profesională la alta, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferenţă;
c) de la un liceu la altul, respectând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, în baza criteriilor prevăzute în prezentul regulament şi în regulamentul intern al liceului la care se solicită transferul;
d) de la un liceu la altul, schimbând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferenţă, în baza criteriilor prevăzute în regulamentul intern al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul;

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti daca o sa-ti fie sau nu aprobat transferul. Tu fa cererea de transfer si sa speri ca o sa-ti fie aprobat, n-ai nimic de pierdut.

| SLS a răspuns:

Aoleo... naveta asta, multe victime face. Dapoi ce sa zic mai bine ramai unde esti nu te tot muti chiar daca e greu.

| Mjsaka a răspuns:

Da, te poti muta. Pe motivele: nu te-ai acomodat si ca nu faci faţa. si din cauza navetei etc. Funda? Pup :*

| lilianaerhan30 a răspuns:

Daca iti doresti nespus demult,vei reusi,poti sa te muti la loc in liceul acela, eu la fel,, cam asa situatie am avut, si m-am mutat inapoi, Funda te rog mult

| PsyhoDreams a răspuns:

Sora mea mai mare a avut aceeasi problema. In principiu, da, poti. Daca locul tau nu este ocupat de un alt elev, si daca directoare fostului tau liceu te place si nu are nimic impotriva da, incearca sa vorbesti cu inspectorii, pentru ca, daca doresti sa te muti de la un liceu la altul intr-un timp atat de scurt ai nevoie de aprobare de la inspectorat. Atat am putut sa-ti spun. Sora mea care era clasa a XII- a refacut transferul, dare a se mutase dintr-un oras in altul. Fiind aceeasi clasa cu tine, deci stiind cam ce simti, eu as zice totusi sa le mai dai o sansa colegilor si profesorilor, adica, na, de obicei prima impresie e gresita. happy