| PaulSS a întrebat:

Buna Ziua. Ma numesc Paul si am varsta de 16 ani, in septembrie 17. Am doar 8 clase. Ma pot inscrie la un liceu ff, sau si la liceu privat este frecventa redusa? Ajutati-ma va rog... Multumesc!

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Art.68,alin(5) din ROFUIP :
" Elevul care nu frecventează cursurile de zi ale unei clase din învăţământul obligatoriu, depăşind cu mai mult de doi ani vârsta clasei respective, se află în situaţia de abandon şcolar. Elevul aflat în situaţia de abandon şcolar poate fi înscris, la cerere, în forme de învăţământ seral, cu frecvenţă redusă sau la distanţă, pentru care se constituie formaţiuni aparte."

Deci, regulamentul invatamantului preuniversitar( ROFUIP) pune conditia "depasirii cu mai mult de 2 ani a varstei clasei respective" pentru a te putea inscrie la cursuri serale sau la cursuri cu frecventa redusa. Ori, tu vei implini in septembrie 2013, doar 16 ani! Prin urmare nu depasesti cu 2 ani varsta clasei a 9-a si nici macar pe cea a clasei a 10-a ( varsta de 16 ani!). Pentru a te putea inscrie la cursuri serale sau cu frecventa redusa trebuie sa ai cel putin 18 ani impliniti.

In concluzie, te poti inscrie numai la CURSURI DE ZI, in unitati scolare de stat sau private autorizate si acreditate. Vezi aici regulamentul ROFUIP pe care toate unitatile scolare sunt obligate sa-l respecte:
http://www.gscfr.ro/regulamente/r-o-f-u-i-p/

| mgtow a răspuns:

In 4-5 ani obtii diplomele de 10 si 12 clase.

| mgtow a răspuns:

Poti face inscriere dar pleaca maine dimineata sa vezi ca cel de adulti are data de inscriere mai repede iunie - iulie parca.

| PaulSS explică:

Multumesc tuturor...Dar alessia, eu implinesc 17, nu 16. Iar am repetat 2 clase din cauza absentelor. Pana la urma ma pot inscrie la un liceu ff sau la privat cu frecventa redusa?

| alessia5158 a răspuns (pentru PaulSS):

Din pacate, nici Regulamentul preuniversitar(prin formularea "CU MAI MULT de 2 ani"), nici Legea nr. 1/2011(a Educatiei Nationale) nu-ti permite, din cauza varstei tale (17 ani!), sa te inscrii la cursuri cu frecventa redusa.

Legea nr. 1/2011 stipuleaza clar la articolele :
"Art. 16, alin(2) Obligatia de a frecventa invatamantul de 10 clase, la forma cu frecventa, inceteaza la varsta de 18 ani".
"Art.25, alin(2) Invatamantul obligatoriu este invatamant cu frecventa. In mod exceptional, pentru persoanele care au depasit cu mai mult de 3 ani varsta clasei, invatamantul obligatoriu se poate organiza si in forma de invatamant cu frecventa redusa, in conformitate cu prevederile unei metodologii elaborate de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului ".

Vezi Legea nr.1/2011 ( cu articolele citate mai sus) :
http://www.dreptonline.ro/......1_2011.php

Vezi Metodologia de aplicare a Legiinr.1/2011:
http://lege5.ro/......bligatoriu

| Beznea_Alina_2000 a răspuns (pentru alessia5158):

Buna seara! Ma scuzati de deranj, dar am vazut niste raspunsuri de ale d-voastra si ma gandeam ca ma puteti ajuta cu ceva. Prietenul meu a avut niste probleme in clasa a 11-a si nu a promovat. Cand a vrut sa se reinscrie in clasa a 11-a i s-a spus ca acest lucru nu este posibil deoarece urma sa implineasca 18 ani. El nu s-a mai interesat si a lasat lucrurile asa. Acum ar vrea sa se reinscrie dar in luna mai implineste 20 de ani, deci depaseste cu mai mult de 3 ani vârsta clasei. Ar putea totusi sa se reinscrie la un liceu cu frecventa?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!

| alessia5158 a răspuns (pentru Beznea_Alina_2000):

Se poate inscrie in clasa a 11-a dar in invatamantul seral--- este tot invatamant cu frecventa.