| Mal1702 a întrebat:

Bună ziua.
Sunt în a8a și s-ar putea ca după ce termin clasa asta să mă mut în Anglia.
Am niște nelămuriri :
- pentru a-ti începe liceul in Anglia, mai conteaza nota de la examen?
- trebuie sa completez o anumită fișă pentru repartizarea la liceu in Anglia sau pur și simplu ma mut si nu mai contează studiile mele in Romania?
- exista clase de romani sau ni se preda direct in limba engleza?
As aprecia enorm dacă mi-ati raspunde cat mai detaliat si pe intelesul meu, de preferat o persoana care a mai trecut prin asa ceva. Am foarte mare nevoie! Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| thebestsinger a răspuns:

Hey, am niste prieteni care se vor muta inapoi in state anul viitor, dar si doamna diriginta ne-a relatat faptul ca in orice tara
te ai muta si orice sistem de invatamant ar fi in acea tara...copilul merge cu o fisa matricola care contine tote notele si mediile copilului, acestea urmand sa fie transpus dupa mediile din acea tara, dar nu stiu exact despre admiterea de la liceu din Anglia, dar daca se da eu cred ca vei da inca o data testele de admitere, deoarece trebuie sa demonstrezi ca poti comunica in limba engleza. In unele regiuni exista scoli special construite pentru comunitatile de romani care locuiesc in Anglia, acestea functionand dupa sistemul de invatamant romanesc sau englez, lucru care depinde de fiecare scoala in parte. Sper ca te-am ajutat rolling on the floor)))