| Dianaa18 a întrebat:

Buna ziua.

Sunt studentă in Spania și termin a 10a.
Urmează sa vin in România definitiv când termină anul școlar dar nu știu ce acte îmi trebuiesc pentru înscrierea în liceul din România. Multe prietene mi-au spus ca am nevoie de notele de la fiecare an școlar pe care eu l-am făcut aici dar eu pe cele de la școală și anii anteriori nu le am, doar cele de anul ăsta și am nevoie sa știu ca sa le pot cere pe toate. Aș vrea sa știu ce alte proceduri vor fi necesare dacă vreau sa ma înscriu la liceu.

Mulțumesc frumos.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti ELEVA poate, fiindca studentii sunt cei de la facultate, ori tu esti inca eleva de liceu, daca esti inca a 10-a.

Liceul la care esti acum iti va da o "foaie matricola" cu mediile pe toti anii de liceu, cu care vei veni sa te inscrii la liceul din Romania.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru aceasta să te adresezi la minister în RO. Ei îți vor comunica exact.

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Răspunsul meu s-ar putea sa nu îți fie de ajutor dar te-as sfătui daca poți să rămâi în Spania și să continui școala acolo.
Sistemul de învățământ românesc e foarte prost structurat și tu o sa vii cu o mentalitate mai deschisa de acolo iar în învățământul românesc predomina o mentalitate rigida și închisă.
Și în Spania ai mai multe posibilități de viitor.

| Dianaa18 explică (pentru LordCristobal):

Mulțumesc dar sincer nu e alegerea mea. Eu sincer chiar vreau sa vin in România pentru ca sunat aici de la aproape 2 ani și chiar nu ma mai atrage cu nimic țara asta.
Daca cu adevărat vreau sa învăț și sa am un viitor, presupun că o pot face in orice țară