| Addaaa99 a întrebat:

Bunaa! Sunt clasa 5 a; x
Si mi-a dat profa de romana. sa facem schema la substantiv dar sa fie din clasa a 4 a. Am gasit ceva in portofoliu dar nu e deloc tot. puteti sa imi dati un site sau sa scrietii voi? Va rogg! Funda.@ Meci anticipta!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Substantivul este partea de vorbire care denumeşte fiinţe, obiecte, substanţe, locuri, evenimente si fenomene ale naturii.

În propoziţie, substantivele au adesea rolul de subiect sau complement direct, pot fi înlocuite de pronume sau pot fi determinate de adjective.

Substantivul este de doua feluri : comun si propriu
Substantivele din limba română îşi modifică forma în funcţie de număr. ( singular sau plural )
Exista substantive de gen feminin ( ex : o fata - doua fete ), masculin ( ex: un baiat - doi baieti ) si neutru ( ex : un tablou - doua tablouri )

El poate fi simplu sau compus ( subst. formate din două sau mai multe cuvinte cu sens unitar )

cred ca atat avand in vedere ca este o ''recapitulare '' din clasa a IV a

1 răspuns:
| ღAnonimღ a răspuns:

Esti proasta...