| DANIEL3333422 a întrebat:

Am trecut in clasa a 9 a la liceu si astazi am facut cunostinta cu profa de romana.Ne-a spus ca trebuie sa facem pana la sfarsitul semestrului un portofoliu cu teme suplimentare,rezumate, fisa bibliografica a unor autori, iar eu nu stiu cum sa fac acest portofoliu pentru ca la scoala mea nu am facut niciodata un portofoliu.Imi puteti da un site unde sa-mi arate cum sa fac portofoliul si ce trecuie sa scriu pe prima pagina? Va rog ajutati-ma, nu am m-ai facut niciodata unul...Dau funda

Răspuns Câştigător
| karlikuicsddd a răspuns:

Pe prima pagina scrii mare titlu " Portofoliu la Limba si literatura romana", iti scrii numele, profesorul, anul iar pe a doua pagina iti faci un cuprins, asa cum are si o carte, adica tot ce cuprinde acel portofoliu. Iar fisele de lectura care le primesti la romana. Intre fisa bibliografica si fisa biografica exista o diferenta: cea bibliografica va contine operele scriitorului iar cea biografica va contine descrierea vietii scriitorului. Rezumatul presupun ca l-ai facut in clasele mici. De obicei la aceste fise de lectura o sa va ceara cate o caracterizare a personajului principal si probabil un comentariu/eseu. Toate acestea se realizeaza pe foi A4, le bagi in dosar cu folii de plastic. De obicei, profii de romana cer ca totul sa fie facut de voi, sa nu fie copiat de pe internet si scris de manuta voastra. Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| Lamborghiniasx a răspuns:

Pai in primul rand pe prima pagina eu imi scriam numele, clasa, "portofoliu la lb. si literatura romana" anul scolar si semestrul. Dupa aceea faci fisa bibliografica a autorului inaintea fiecarui rezumat dupa care incepi sa scrii rezumatul. Astea le scrii pe foi A4, le bagi in folii si in dosar cu sina sau dosar normal(mare).

| Diana_Anamaria_1992 a răspuns:

Pai in primul rand pe prima pagina eu imi scriam numele, clasa, "portofoliu la lb. si literatura romana" anul scolar si semestrul. Dupa aceea faci fisa bibliografica a autorului inaintea fiecarui rezumat dupa care incepi sa scrii rezumatul. Astea le scrii pe foi A4, le bagi in folii si in dosar cu sina sau dosar normal(mare).