| Anonymus20201988 a întrebat:

Ca politist esti liber sa pleci în vacanta sa părăsești tara, poți deține propria afacere sau sa conduci o afacere job ul este unu stresant ma refer ca agent

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu poti avea o afacere.

si da, poti pleca unde vrei in concediu

| johnnny123 a răspuns:

Articolul 45
(1) Polițistului îi este interzis:
g) să efectueze, direct sau prin persoane interpuse, activități de comerț ori să participe la administrarea sau conducerea unor societăți comerciale, cu excepția calității de acționar.

În concluzie, polițiștii nu pot să fie nici asociați nici administratori intr-un SRL, pot doar sa detina actiuni emise de o societate pe actiuni.

Dar nu înțeleg, dacă visul tău este să ai propria afacere, atunci ce-ți mai trebuie să fii și polițist?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru johnnny123):

Aa deci de asta are celebrul Marian Godina toate firmele pe numele sotiei sale

| ReddY25 a răspuns:

Nu,nu poți și nici să nu-ți treacă prin minte

| Ilovedinero a răspuns:

Afaceri faci doar cand vrei sa ii iei permisul cuiva