| Helenna a întrebat:

Cam ce pot deveni dupa ce termin liceul la profilul stiinte sociale? Mentionez ca imi plac foarte mult limbile straine gen: engleza, franceza, spaniola.Multumesc!

8 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Poţi da la Facultatea de Limbi Străine şi poţi deveni profesoară sau traducătoare.
Ai mai putea alege şi Facultatea de Litere, Facultatea de Psihologie, Facultatea de Geografie, Facultatea de Drept, etc.
Mult succes pe viitor!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Absolventă de liceu. Atât. Nu realizezi mai nimic, dacă nu ai studii superioare, studii de specialitate.
E necesar să continui cu învățătura dacă vrei să devii... cineva.
Te asigur că există mulți absolvenți cu studii superioare care se străduiesc să obțină un loc de muncă plăcut. Uneori, meseriile pentru care aceștia optează n-au nici măcar o mică legătură cu studiile ce le-au urmat.
Important este să urmezi o facultate, apoi... șansele se ivesc.

| Helenna explică (pentru floresdemayo):

Se pare că nu ai ințeles prea bine întrebarea. Am pus aceasta întrebare pentru a mă orienta în legatură cu ce aș putea deveni ca mai apoi să mă gândesc la ce facultate să dau. Bineînteles că doresc să urmez o facultate pentru studii superioare.

| floresdemayo a răspuns (pentru Helenna):

Am înțeles foarte bine întrebarea. Problema este la tine, fiindcă n-ai știut să soliciți ceea ce vrei! Una gândești, alta așterni. Repet, fără studii superioare, n-ai șanse să ocupi un post bun.
Ce poți deveni după ce termini un liceu?
Studentă. Asta, dacă ești interesată!
Liceul nici măcar nu contează în alegerea unei facultăți, important este să-l ai, oricare, dar să-l ai!
Cunosc oameni care au terminat un liceu industrial, iar acum sunt medici.

| ElenaSA a răspuns:

Dupa ce termini acest profil nu poti deveni ceva anume ca la profilele de vocational, dar te ajuta sa faci anumite facultati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traducator, stewardesa, profesor de limbi straine, ghid turistic si mai suntwinking.
Bineinteles, ai nevoie si de facultate.happy

| Neworder21 a răspuns:

Traducator.

| Crisssi a răspuns:

Poti deveni avocat, judecator, procuror, asistent social, sociolog, psiholog, psihoterapeut, pedagog, translator, profesor depinde ce facultate vrei sa urmezihappy