| NicoleTheEnd a întrebat:

Cand scriem rezumatul unei opere epice, atunci folosim timpul prezent, sau trecut?

Răspuns Câştigător
| wolfer18 a răspuns:

De obicei prezent. Poti folosi si trecut; stiu ca d. p. v. gramatical nu e vreo problema, dar in nici un caz sa nu le folosesti pe amandoua.

11 răspunsuri:
| loli_8683 a răspuns:

Se folosesc forme de trecut cand realizezi un rezumat. de regula, perfectul compus e preferat, pentru ca sustine o exprimare elevata, dar se foloseste si mai mult ca perfectul.

| Meli_7221 a răspuns:

In mare, se foloseste trecutul. Ideea e sa folosesti un singur timp de la cap la coada. Sa nu incepi cu trecutul si sa termini cu prezentul.

| lala178 a răspuns:

Trebuie sa folosesti timpul prezent, dar poti folosi si perfectul compus si maai mult ca perfectul.

| AnaisC a răspuns:

Buna, Nicole!
Nu conteaza daca este epic sa liric, mereu cand facem un rezumat folosim timpul trecut. Daca facem o compunere folosim timpul prezent.
Bye.

| Anonim_8545 a răspuns:

Poi nu ai sa spui este odata o printesa, a fost odata o printesa.Normal ca trecut si nu se foloseste linia de dialog!

| LolaKissTheGirl a răspuns:

Trecut.

| IustinaSiAtat a răspuns:

Trecut

| soare a răspuns:

Depinde te timpul la care este realizata opera si de perspectiva eu-lui literar. daca povestitorul este personaj sau daca el povesteste

| ana_5516 a răspuns:

Prezent

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trecut