| DarkieDark a întrebat:

Cum se face retrospectia unei opere? Este de fapt rezumatul acesteia? Funda! big grin

Răspuns Câştigător
| lovemusic605 a răspuns:

Eu cred că da, deși nu am mai auzit de un asemenea termen pentru rezumat. laughing Retrospecția ar însemna, propriu-zis, o privire în trecut și, eventual, o analiză a acestuia, dar în contextul de față, cel mai probabil la rezumat se referă.

1 răspuns:
| anad a răspuns:

Retrospectia este unul din procedeele de compozitie utilizat de scriitor in transmiterea masajului operei respective. Cred ca se refera la identificarea acestui procedeu intr-un text/opera literara.