| debby2000 a întrebat:

Cand un substantiv este provenit dintr-un verb la modul participiu. dati exemple prin propozitii

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

Cand este folosit cu 1 articol hotarat.
Exemplu: fie verbul '' a cauta''. participiul acestui verb este ''cautat''.
Un enunt: ''Omul cautat de politie a fost prins''. Aici, ''cautat'' este adjectiv provenit din verb la participiu.

Daca spun: '' Cautatul este el''. ( ma rog, aici nu prea are sens, ti-am dat doar 1 exemplu), aici este substantiv provenit din verb la participiu prin articulare cu articolul hotarat ''-l''.
Sanatate si o zi buna!

1 răspuns:
| Cybertron99 a răspuns:

A vorbi- vorbit

Vorbitul este esential omului.

Se construiesc analog de la mai toate verbele, alaturand formei de participiu articol hotarat la finalwinking