| anonim_4396 a întrebat:

Urgenttt! Cine ma ajuta sh pe mine? Am nevoie de 2 propozitii in care numele predicativ sa fie exprimat prin adjectiv provenit din vb la participiu si alta in care predicatul verbal sa fie exprimat prin verb la diateza pasiva! Va rog urgent! FUNDA :*

4 răspunsuri:
| mimi2000mimi a răspuns:

Verisoara statea trista in camera ei.
lacul era fermecat.

| Alexiaboo a răspuns:

Nume predicativ provenit din verb la participiu... : Soare parca era framantat de norii ce il acopereau incetul cu incetul. si verb la diateza pasiva : Ea a fost dusa la medic de urgenta.