| floridecais a întrebat:

Care a fost perioada în comunism când profesorii erau repartizați în alte orașe fără sa aibă o alegere? Trebuia sa locuiască permanent acolo?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Erau repartizați si la sate nu numai la orașe. Nu se ținea cont de domiciliul lor. Erau repartizați si titularizați fara nici un concurs. Legea era sa se mute in localitatea in care profesează. Dar la sate putini se mutau. Cei mai multi locuiau cu chirie in orașul cel mai apropiat si făceau naveta. Perioada? Cred ca toată perioada comunista. Si nu numai profesorii ci si medicii si inginerii. Puteau pleca doar prin transfer când apăreau posturi vacante in zona lor. Daca își dădeau demisia ajungeau suplinitori si greu se mai titularizau.

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu doar profesorii, cam toate profesiile erau repartizate departe de locul de bastina. O treaba foarte inteligenta de origine sovietica, spargeau familia in bucati si astfel scadeau sansele ca sa se formeze grupuri mai mari care sa isi ceara drepturile si de-astea...winking

| gabicoo a răspuns:

În perioada regimului comunist absolvenții erau distribuiți pe posturi prin repartiție guvernamentală la nivel republican. Adică de la București erau repartizați în ordinea mediilor de absolvire. Și atunci se făceau diverse aranjamente cei fără pile ajungând pe la dracu în praznic!
Circula următorul banc:
După ce primeau postul profesorii mulțumeau Partidului și Conducătorului Iubit: Dej sau Ceaușescu, pentru șansa de a studia, pentru condițiile oferite, etc. Numai absolventul Bulă a mulțumit Regelui Carol al II-lea! Luat la întrebări s-a justificat: "Am mulțumit lui Carol pentru că a cedat Basarabia rușilor. Dacă nu o ceda ajungeam dracului pe la Soroca!"

| cristimihailov a răspuns:

Nu in mod special. Puteau face naveta.

| JicaContra a răspuns (pentru cristimihailov):

Lol dude, nu ai nici macar idee vaga de idee, dar iti dai cu parerea... PROASTA!
daca te-ai nascut si crescut in Prahova si esti repartizat(a) intr-un sat de langa Sighisoara, TU AI FACE NAVETA?!? 7-8h PE ZI?!?

comuistii aveau 2 motive mari pentru care faceau asta
1. limitarea serioasa a comunitatii de intelectuali, care GANDEAU, ca sa nu le vina ideea in grup de a se opune regimului
2. elita sa fie la oras si curucurile la sate

si nu stiu exact cand a inceput, dar stiu SIGUR ca pana nu s-a terminat cu, comuismul nu s-a terminat nici cu tampenia asta

| RKBlue a răspuns:

Bunica mea(profesoara de matematica) a fost repartizata intr-un sat(In Transilvania), departe de orasul ei(Iasi).A locuit in gazda.
Dupa 2 ani si jumatate a vrut sa devina profesoara in oras, pentru a putea preda la liceu. Orasul nu era foarte mare, era destul de nou si avea mai multe de facut acolo decat la sat.
A facut schimb de loc cu un profesor de mate care locuia chiar in sat( aproape de gazda ei).
Din ce mi-a zis, alegeri existau, dar mai ales daca te intelegeai cu un alt viitor profesor, ca sa faci un schimb de locatie.