| mafioata_7621 a întrebat:

Care a fost subiectul oficial care a cazut la evaluarea nationala la romana/mate in 2010?

Răspuns Câştigător
| Gabiii97 a răspuns:

SUBIECTUL I (42 de puncte)

Citeste cu atentie textul urmator:
Murmurul apei tot mai Cantecul suie stingher
Moale s-a stins imprejur. Pe brate fluide* la cer.
Seara si-a tras aur pur Linia tarmului ca un tais:
Sub barci de pescar. Sus, ostrov* de huma*,
Jos, ostrov de vis.
Pasari se duc in lumina.
Intre mine si sufletul meu
Turma de fluier legata Cumpana stelei pe ape mereu.
Lenes cu-amurg se adapa.
M-aplec pe oglinda fara hotar,
Insula, pace deplina. Cu pasii luminii m-afund si dispar.
(Ion Pillat, Seara pe ape)

* fluide - (adj.) (despre corpuri lichide sau gazoase) care curge; curgator; (fig.) greu de perceput, de fixat
* ostrov - (s.n.) (geogr.) insula formata pe cursul unei ape curgatoare in urma unui proces de acumulare din albia minora a raului
* huma - (s.f.) numele popular al argilei intrebuintate la spoitul caselor

A.
Scrie, pe foaia de examen, raspunsul pentru fiecare dintre cerintele de mai jos:
1. Numeste trei termeni care fac parte din familia lexicala a cuvantului lumina. 6 puncte
2. Explica rolul utilizarii cratimei in structurile: cu-amurg si m-aplec. 6 puncte
3. Explica, pe scurt, semnificatia imaginii artistice Murmurul apei [...] moale s-a stins imprejur. 6 puncte
4. Selecteaza din text doua cuvinte/ structuri care formeaza figuri de stil diferite. 6 puncte
5. Rescrie versurile care ilustreaza o imagine vizuala si o imagine auditiva, din textul dat. 6 puncte

B.
Redacteaza o compunere de 8 - 10 randuri, in care sa explici semnificatia titlului textului dat. 12 puncte
In compunerea ta, trebuie:
- sa ilustrezi, cu exemple adecvate, relatia dintre titlu si continutul textului;
- sa evidentiezi doua mijloace artistice utilizate de autor;
- sa redactezi un continut adecvat cerintei formulate;
- sa respecti limita de spatiu indicata.

SUBIECTUL al II-lea (36 de puncte)

Citeste cu atentie textul urmator:

Pentru a avea fotografii de peisaj reusite, trebuie sa studiati bine spatiul apropiat si sa hotarati ce anume poate fi pus in evidenta. Pentru asta, ganditi-va cum ati descrie unui prieten locul in care va gasiti: o campie vasta, o padure luxurianta*, un munte impunator, o cascada coplesitoare. Aceste adjective trebuie sa transmita exact ce simtiti in locul si la momentul respectiv. Studiati peisajul, pentru a observa elementele care va dau acea senzatie, apoi selectati mijloacele pe care le puteti folosi. Sunt foarte importante fixarea punctului din care urmeaza sa fotografiati, setarea aparatului, alegerea momentului din zi si a elementelor compozitionale.

Cautati in jurul vostru detaliile de care sa va folositi, pentru a conduce ochii privitorului prin imaginea fotografica: un rau cu meandre*, un drum cu multe viraje, o umbra dramatica, panta unui deal sau unghiul unei stanci. Miscati-va in jurul subiectului si veti fi surprinsi sa vedeti cat de mult
se modifica o scena daca schimbati locul din care priviti.

(Alin Totorean, In vacanta cu aparatul foto in Terra Magazin)

*luxurianta - (adj.) (despre vegetatie) care creste din abundenta; bogat; (fig.) care este stralucitor, exotic
*meandre - (s.f.) cotitura mare a cursului unei ape curgatoare

A.
Scrie, pe foaia de examen, raspunsul pentru fiecare dintre cerintele de mai jos:
1. Formuleaza cate un enunt in care sa numesti urmatoarele elemente referitoare la textul dat:
- titlul textului;
- doua dintre elementele care conditioneaza obtinerea de fotografii de peisaj reusite;
- doua dintre mijloacele importante pe care le utilizezi cand fotografiezi. 6 puncte
2. Precizeaza trei dintre structurile care contin in text observatiile despre locul care s-ar putea descrie unui prieten. 6 puncte
3. Noteaza litera corespunzatoare raspunsului corect pentru cerinta urmatoare: 6 puncte

Propozitia subordonata din fraza Pentru a avea fotografii de peisaj reusite, trebuie sa studiati bine
spatiul apropiat. este:
a. circumstantiala de mod
b. completiva directa
c. subiectiva

4. Precizeaza valoarea morfologica pentru fiecare dintre cuvintele subliniate din enuntul Cautati in jurul vostru detaliile. 6 puncte

B.
Redacteaza un text de 10 - 15 randuri, in care, valorificand textul dat (Alin Totorean, In vacanta cu aparatul foto in Terra Magazin), sa-ti exprimi opinia despre utilizarea aparatului de fotografiat ca mijloc de a infatisa peisajul preferat. 12 puncte

In textul redactat, trebuie:
- sa mentionezi doua motive pentru care alegi sa utilizezi aparatul de fotografiat pentru a infatisa un peisaj;
- sa descrii doua detalii ale peisajul preferat care te-au impresionat;
- sa redactezi un continut adecvat cerintei formulate, prin valorificarea textului dat;
- sa respecti limita de spatiu indicata.

Nota! Respectarea, in lucrare, a ordinii cerintelor nu este obligatorie.
Vei primi 12 puncte pentru redactarea intregii lucrari (unitatea compozitiei - 1 p.; coerenta textului - 2 p.; registrul de comunicare, stilul si vocabularul adecvate continutului - 2 p.; ortografia - 3 p.; punctuatia - 2 p.; asezarea corecta a textului in pagina, lizibilitatea - 2 p.).

2 răspunsuri:
| mafioata_7621 explică:

Gabriela,la matematica stii ceva de anul trecut?

| Ssfaalt a răspuns:

@Sove pe ce site ai gasit?