| OpreaSimonaAlina a întrebat:

Care apostol a murit ultimul?

Răspuns Câştigător
| antonius74 a răspuns:

Ultima carte din canonul noului testament (apocalipsa) a fost scrisa de Ioan, pana in anul 98. toti ceilalti apostoli se stie ca au murit pana prin anii 60, deci ultimul apostol care a murit a fost Ioan.

3 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu stiu daca exista vreo consemnare a acestui fapt; ioan era cel mai tanar, dar asta poate sa nu insemne nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus a raspuns ucenicilor sau apostolului petru in legatura cu unul dintre ucenici care era mai tanar; ce treaba ai tu, daca eu voiesc, ca acesta sa fie pana la venirea mea? sau cam asa ceva.deci cine traieste in Iisus hristos nu moare.nici noi nu murim.doar adormim. dupa judecata se va muri vesnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioan, sigur