| anonim_4396 a întrebat:

Care e cartea care v-a marcat copilaria?

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Copilaria de Maxim Gorki.

cami
| cami a răspuns:

Si daca tot suntem la capitolul "Dostoievski" spun si eu: "Idiotul", dar si sa fiu sincera basmele lui Petre Ispirescu, sunt de-a dreptul fantastice love struck. ele mi-au marcat copilaria.love struck..."Greuceanu" "Ileana Sanziana" "Tinere fara batranete, si viata fara de moarte" "Aleodor Imparat" "Prislea cel voinic si merele de aur" si multe altele happy.crede-ma pe toate le-am citithee hee

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Cuore mi-a placaut enorm de mult.happy Mi s-a parut o carte interesanta care merita citita.happyAsta a fost una dintre cele mai frumoase romane citite de mine.big grin

| TipulVerde a răspuns:

Crima si pedeapsa... m-a facut sa ma interesez de supra-om si m-a luminat in privinta binelui si a raului happy

| gabrielutzu a răspuns:

Cartea de joc...

| mami a răspuns:

Toate povestioarele scrise de fratzii Grimm

| sese a răspuns:

Insula misterioasa -jules verne

| GreenSky a răspuns:

Impliniri...de gheorghe dereveanculove struck

| ioanaa a răspuns:

Ca si Bizzare, cel putin "Cuore - inima de copil" mi-a placut enorm.

| claudya a răspuns:

Povestile nemuritoare...

prfml
| prfml a răspuns:

Apolodor imparat, Degetica.

| alexam a răspuns:

@ gabrielutzu laughing Cartea care mi-a marcat copilaria a fost una... nu stiu cum se numea, dar imi placea Cenusareasa, desi sunt a treia sora in familie! happy

| marria a răspuns:

Singur pe lume-hector malot.intotdeauna am spus ca este cartea copilariei mele. m-a marcat pentru ca mi-a aratat k nu toti copii sunt fericiti asa cum credeam eu...ba dimpotriva multi sunt nevoiti sa-si castige singuri painea... iar atunci cand cred ca au gasit un dram de fericire si aceasta le este rapita... e o carte foarte trista.imi amintesc ca am plans foarte mult cand am terminat-o...sad

| irynna a răspuns:

David copperfield.

| andi a răspuns:

Tom sawyer

| cisse a răspuns:

"Singur pe lume" de Hector Malot. o super poveste care merita cicita la orice varsta.

| lily1970 a răspuns:

Cartile lui ALEXANDRE DUMAS, pe primul loc CELE DOUA DIANE de unde mai tarziu m-am inspirat cand am ales numele copiilor mei :GABRIEL si DIANA

| giulya85 a răspuns:

Sunt mai multe Cei trei muschetari -Alexandre Dumas "Emil si detectivii" de Erich Kastner, o carte despre aventura, prietenie, "mister". O carte de la care am invatat ce inseamna loialitatea... a si mai este una Aventurile lui Tom Sawyer de Mark Twain

| monica_4690 a răspuns:

In primul rand cartile lui Jules Verne: "Capitan la 15 ani" si "Castelul din Carpati" apoi ar mai fi si "La Medeleni" de Ionel Teodoreanu o carte absolut suberba care merita cititawinking ar mai fi si altele dar ma rezum doar la acesteahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Coliba unchiului Tom - Harriet Beecher-Stowe
CUORE - Inima de Copil - Edmondo de Amicis
Aventurile lui Tom Sawyer - Mark Twain
De astea imi amintesc acumthinking

| crookedsight a răspuns:

A lui Marian Vanghelie cică ar fi ''Amintiri din copilarie'' :-D Pe mine m-a marcat ''Alchimistul'' de Paulo Coelho; mi-a plăcut stilul original şi apropiat de natura umană. Mi-a mai plăcut şi ''Amintiri din Casa morţilor'' de Dostoievski, din acelaşi motiv :-) Au fost cărţi din care am avut ceva de învăţat.

Baftăă

| mada123 a răspuns:

POI EU CAND ERAM MICA IMI PLACEA ISTORIA SI AM ALES O CARTE CE NU O VOI UITA NICIODATA (ISTORIA EGIPTULUI ANTIC)

| rares14 a răspuns:

Dragoste in doi