| Panaite_Petronela_1967 a întrebat:

Care e diferenta dintre crestin ortodox si un crestin dupa Evanghelie? Multumesc

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Amv tiid folosebft acelasi dbhrjw pe candh bimas eaga daca nu.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Say whaaaat?

| Lungu_Doru_1986 a răspuns:

1. CDE cred în autoritatea ultimă a Scripturii.
CO cred în Sfânta Tradiție la fel de mult ca și în Biblie.

2. CDE citesc regulat Biblia, o cred și își dau silința să o aplice.
CO nu prea o citesc...

3. CDE - mântuirea omului e doar prin credința în Mântuitorul.
CO - mântuirea omului e prin credință + fapte + biserică.

Doar trei răspunsuri simple la o întrebare complexă.happy

| Panaite_Petronela_1967 explică (pentru Lungu_Doru_1986):

Mantuirea omului este prin credinta in Domnul Mantuitorul nostru faptele noastre si locul de intalnire cu Domnul nostru Isus Hristos legatura frateasca frangerea painii si cele 10 porunci care trebuie sa le facemAmin