| xxdd a întrebat:

Care e diferenta dintre opera lirica si opera epica?

Răspuns Câştigător
| Donytzu_1698 a răspuns:

Opera lirica este in versuri, are elemente de versificatie, se simte prezenta eului liric subiectiv sau obiectiv si foloseste foarte multe figuri de stil.

Opera epica are actiune, este scrisa de obicei in proza, are personaje si moduri de expunere:naratiune, dialog, descriere sau monolog. In plus actiunea este prezentata pe momentele subiectului:
1. expozitiune
2. intriga
3. desfasurarea actiunii
4. punctul culminant
5. deznodamantul

Sper ca te-am ajutat. O seara buna!

9 răspunsuri:
| Sally06 a răspuns:

Opera epica are personaje, intamplari, se nareaza, iar in cea lirica nu

funda?smug

| Vampixu a răspuns:

Pai, fiecare dintre ele are anumite criterii care difera:
Genul liric:
Caracteristici:
1)sentimente, idei, conceptii, atitudini exprimate direct.
2)compozitia textului liric: secvente lirice, planuri, tablouri.
3)eul liric marcat in text prin pronume si verbe la persoana I sau sugerat prin stari lrice.
4)mijloace expresive:fonetic, lexical, morfologic, sintactic, stilistic(figuri de stil).
5)imagini artistice:auditive, vizuale, olfactive, sinestezia.
6)cadrul liric:coordonate spatiale si temporale subiective.
7)atmosfera lirica: romantica, melancolica, apasatoare, sumbra, so-
lemna, plina de voie buna, optimista, pesimista.
8)modul de expunere:descrierea, monologul, confesiunea, meditatia.
9)elemente prozodice:strofe, masura versurilor, rima, ritm.

Figuri de stil:
Explicarea unei figuri de stil:
1)Ce figura de stil este
2)din ce este alcatuita
3)Ce imagine sugereaza
4)semnificatia ei in text idei, sentimente, insusiri ale unui personaj.

Genul epic:

Opera literara:

Epica este opera literara in care autorul isi exprima indirect amintirile si sentimentele, prin intermidiul personajelor si al actiuni.

Opera epica:
Se transfera, mai ales in proza sub forma de:

Schite :Triumful Talentului, D-l Goe, Bacalaureat
Parabole:Basmul Toamnei
Legende:Soarele si Luna
Romane:Fratii Jderi, Winetou etc

OPERA EPICA ESTE REALA : MIORITA, LUCEAFARUL ETC.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In opera lirica autorul isi descrie in mod direct gandurile, ideile sentimentele, iar in opera epica autorul isi transmite in mod indirect gandurile. Am invatat si eu la scoala.
Sper sa te ajute cu ceva raspunsul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este in versuri, are elemente de versificatie, se simte prezenta eului liric subiectiv sau obiectiv si foloseste foarte multe figuri de stil.

Opera epica are actiune, este scrisa de obicei in proza, are personaje si moduri de expunere: naratiune, dialog, descriere sau monolog.In plus actiunea este prezentata pe momentele subiectului:
1. expozitiune

2. intriga
3. desfasurarea actiunii
4. punctul culminant
5. deznodamantul

Sper sa te ajute!

| Cryzy a răspuns:

In opera lirica autorul isi exprima in mod direct sentimentele prin intermediul figurilor de stil iar in cea epica in mod indirect prin intermediul personajelor si al actiunii.

| Rapper96 a răspuns:

Opera lirica:
Autorul isi exprima prin mod direct sentimentele, cred ca ai observat in majoritatea poeziilor lui Eminescu, te iubesc si alte expresii. Sunt prezente figuri de stil, ca epitele, comparatii etc.
Opera epica:
Autorul isi exprima in mod indirect gandurile si sentimentele, cu ajutorul personajelor, mai pe scurt, e o poveste, cu fir epic si cu personajebig grin Sper ca ti-am fost de folos big grin

| kracken a răspuns:

Opera lirica e poezia, iar cea epica e proza

| Buşe_Florentina_2000 a răspuns:

Opera lirica este in versuri, are elemente de versificatie, se simte prezenta eului liric subiectiv sau obiectiv si foloseste foarte multe figuri de stil.

Opera epica are actiune, este scrisa de obicei in proza, are personaje si moduri de expunere:naratiune, dialog, descriere sau monolog. In plus actiunea este prezentata pe momentele subiectului:
1. expozitiune
2. intriga
3. desfasurarea actiunii
4. punctul culminant
5. deznodamantul

| SmileyforMe a răspuns:

Opera lirica este in versuri, are elemente de versificatie, se simte prezenta eului liric subiectiv sau obiectiv si foloseste foarte multe figuri de stil.

Ppera epica are actiune, este scrisa de obicei in proza, are personaje si moduri de expunere:naratiune, dialog, descriere sau monolog. in plus actiunea este prezentata pe momentele subiectului:
1. expozitiune
2. intriga
3. desfasurarea actiunii
4. punctul culminant
5. deznodamantul
Opera epica are personaje, intamplari, se nareaza, iar in cea lirica nu

funda? smug
In opera lirica autorul isi exprima in mod direct sentimentele prin intermediul figurilor de stil iar in cea epica in mod indirect prin intermediul personajelor si al actiunii. Pai, fiecare dintre ele are anumite criterii care difera:
Genul liric:
Caracteristici:
1)sentimente, idei, conceptii, atitudini exprimate direct.
2)compozitia textului liric: secvente lirice, planuri, tablouri.
3)eul liric marcat in text prin pronume si verbe la persoana I sau sugerat prin stari lrice.
4)mijloace expresive:fonetic,lexical, morfologic, sintactic, stilistic(figuri de stil).
5)imagini artistice:auditive, vizuale, olfactive, sinestezia.
6)cadrul liric:coordonate spatiale si temporale subiective.
7)atmosfera lirica: romantica,melancolica,apasatoare,sumbra,so-
lemna, plina de voie buna, optimista, pesimista.
8)modul de expunere:descrierea, monologul, confesiunea, meditatia.
9)elemente prozodice:strofe, masura versurilor, rima, ritm.
Figuri de stil:
Explicarea unei figuri de stil:
1)Ce figura de stil este
2)din ce este alcatuita
3)Ce imagine sugereaza
4)semnificatia ei in text idei,sentimente,insusiri ale unui personaj.

Genul epic:

Opera literara:

Epica este opera literara in care autorul isi exprima indirect amintirile si sentimentele,prin intermidiul personajelor si al actiuni.

Opera epica:
Se transfera, mai ales in proza sub forma de:

Schite :Triumful Talentului,D-l Goe, Bacalaureat
Parabole:Basmul Toamnei
Legende:Soarele si Luna
Romane:Fratii Jderi, Winetou etc

OPERA EPICA ESTE REALA : MIORITA, LUCEAFARUL ETC. Opera lirica:
Autorul isi exprima prin mod direct sentimentele, cred ca ai observat in majoriatea Eminescu, te iubesc si alte expresi. Sunt prezente figuri de stil, ca epitele, comparatii etc.
Opera epica:
Autorul isi exprima in mod indirect gandurile si sentimentele, cu ajutorul personajelor, mai pe scurt, e o poveste, cu fir epic, si cu personajebig grin Sper ca ti-am fost de folos big grin. In opera lirica autorul isi descrie in mod direct gandurile, ideile sentimentele, iar in opera epica autorul isi transmite in mod indirect gandurile.am invatat si eu la scoala
sper sa te ajute cu ceva raspunsul meu. Opera lirica este in versuri, are elemente de versificatie, se simte prezenta eului liric subiectiv sau obiectiv si foloseste foarte multe figuri de stil

Sper sa te ajute!
Opera lirica e poezia, iar cea epica e proza.