| Popescu_Roxana_1990 a întrebat:

Cum se diferențiaza o opera epica de una lirica?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general opera epica e in proza, in timp ce opera lirica e in versuri.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Pai simplu
la opera epica autorul se foloseste de narator, personaje si actiune pentru a-si transmite sentimentele, aspiratiile si ideile dar la opera lirica poetul se foloseste de eul liric -> sentimentele sunt transmise direct (adica le spune pe fata) si in plus opera epica se poate povesti. nu e asa de greu tine minte ca opera lirica nu trebuie neaparat sa aiba rima si ritm daca sunt transmise direct sentimentele etc. si daca prezinta eu liric inseamna ca e opera lirica
Vrei si marcile eului liric? Le gasesti pe net daca nu stii intreaba-mawinking