| anonim_4396 a întrebat:

Care e profesorul pe care il indragiti cel mai mult? Sau profesoara pe care o indragiti. Si de ce.

Răspuns Câştigător
| csintalan a răspuns:

Forumul,, TPU,, de unde inveti multe si nevrute

8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Profesoara de engleza din generala si pana in clasa a X-a - a fost preferata mea. Ii port o vie recunostinta pentru ca ne-a invatat cu adevarat o limba straina, a stiut sa se apropie de noi, sa ne predea in asa fel incat sa ne si placa. La fel ca si profesorul lui Bula ne povestea lucruri interesante si inedite din viata autorilor sau a regilor Angliei. Ne iubea foarte mult si stia despre toti ce am ajuns, cine ce copii are (dintre cei care o vizitau in continuare). Neavand proprii copii ne privea pe noi ca pe copiii ei si era mandra de realizarile noastre.
Am continuat s-o vad pana cand a murit. Dumnezeu s-o odihneasca!

| psiholoaga a răspuns:

Au fost mai multi: un prof de romana de liceu care era un nonconformist de la imbracaminte la modul in care isi tinea orele; el mi-a crescut nevoia de a citi si de a discuta despre ce am citit. Tot in liceu, un tip care nu mi-a fost prof direct, dar care m-a incurajat sa aleg psihologia. Tot in liceu, in a 12a, proful de filosofie, care, desi facea dezacorduri, avea o cultura incredibila si a facut ca orele de filosofie sa nu fie grele si plictisitoare si captivante si provocatoare. In facultate am avut un prof de psihologia personalitatii, la care am apreciat deschiderea catre nou -veneam numai cu proiecte iesite din tipare-cat si faptul ca m-a ajutat intr-o problema personala. Si tot in facultate, un prof de psihologia cuplului care imi este un fel de mentor personal, chiar daca el nu o stie. Hm... Ma simt norocoasa cand vad cati sunt!

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Bunica mea. A fost invatatoare. Si mi-a fost intaiul dascal.
De asemenea, pe fostul profesor de psihologie din liceu/un om care mi-a marcat existenta si care si in prezent imi este un bun sfatuitor, si pe care de mult timp il consider PRIETEN!

Bula
| Bula a răspuns:

Am avut un profesor de istorie in clasa a 5-a, ne a invatat istoria antica. A fost pentru noi o adevarata placere sa-l ascultam! Fiecare lectie a fost o povestire, am "vazut" in fata noastra evenimentele petrecute, de acum mii de ani.
Anecdotele povestite de el i-au "prins" pe toti: nu numai pe noi, dar si pe multi altii, care s-au cerut la ore, sa-l asculte. Nu numai elevi, dar si parinti, alti profesori etc.
Nu trebuie sa va spun: doar atunci a lipsit vreun elev de la lectii, daca a fost grav bolnav.
Din pacate, dupa un an a iesit la pensie si peste scurt timp a decedat. I-am dus lipsa cu totii si ii purtam amintirea si acum, dupa decenii.
Odihnesca-n pace!

| MihaiA a răspuns:

Nu vad scopu` intrebarii. unii din noi au terminat scoala. Si chiar daca iti zic ca-mi placea de profesoru` X. il stii? Raluca, te rog nu mai lasa toate intrebarile nebune sad

| kinkyk a răspuns:

Invatatoarea din clasele 1-4.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu o indracesc cel mai mult pe doamna profesoara de limba romana deoarece ea ne da mereu sfaturi bune chiar daca uneori este prea aspra sau prea dura dar asa trebuie sa fie un profesor ca daca nu copiii se invata si zic lasa ca daca nu zic lasa ca profa de romana e buna si nu ne ascultasau nu ne da lucrare doamna de romana procedeaza cel mai bine cu elevii scolii

| 261966 a răspuns:

Mama e cea mai buna profesoara.