| madalutzzu a întrebat:

Care este apotema piramidei regulate?

Răspuns Câştigător
| Simina1619 a răspuns:

Deci te uiti in varful piramidei desenate. apoi din varf deseneaza o linie ce pica pe mijlocul unei laturi de jos.
Apotema triunghiului echilateral este latura ce porneste exact din mijlocul triunghiului. Apotema intr-un triunghi echil este (latura*radical din 3-->totul supra 6.

Daca baza piramidei este un patrat, atunci apotema este jumatatea laturii patratului, adica latura supra 2

Deci, apotema piramidei, conform teoremi lui pitagora este: radical din: apotema bazei (ce ti-am spus-o mai sus) PLUS inaltimea piramidei. Nu uita, TOTUL SUB RADICAL.

Daca nu ai inteles, spune-miwinking

4 răspunsuri:
| sebipopescu1 a răspuns:

Din ce mai tin eu minte parca era perpendiculata din varf pe o latura, dar nu mai stiu sigur

| IoAlexandra a răspuns:

Apotema piramidei regulate este radical din inaltime la patrat+ apotema bazei la patrat