| 현주 a întrebat:

Care este cea mai folositoare limba straina? (In afara de engleza)

9 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Hristos a inviat...Cred......incepem sa invatam rusa!

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.copilul.ro/......12484.html
Paste fericit:)

| OoBunnyoO a răspuns:

Limbilie asiatice precum japoneza, chineza, mandarina, coreana sau cele mai exotice precum olandeza si neerlandeza, care stiu sigur ca sunt platite foarte bine.
Franceza si germana, incetul cu incetul "vor expira" curand si sunt platite incomparabil in comparatie cu neerlandeza, de exemplu.

| fuzzer a răspuns:

Engleza este o limba de circulatie mondiala, foarte eficienta, care ti-e aduce o multime de beneficii. Insa cel mai utilizat dialect este cel mandarin. PRin urmare la nivel mondial, cea mai importanta limba, dupa cum o spun statisticile, este chineza.

| HaKa93 a răspuns:

Avand in vedere si populatia lumii, cred dupa parerea mea ca e chineza

| Cleona a răspuns:

Buna! happy

Da,intr-adevar enegleza este principala limba de comunicatie pe Glob la ora actuala.
Dupa aceasta a ajuns sa fie acum germana,ce se cere foarte mult.
Ca sa-ti dau un exemplu,pentru cei ce si-au terminat studiile la medicina si au vrut sa-si faca rezidentiatul in alte tari,dar si medici primari, li s-a cerut germana si in statele in care engleza era principala limba de comunicatie.
Si trebuia sa aiba un nivel de minim mediu ca sa poata fi repartizati pe acele locuri, altfel nu ar fi putut merge mai departe.

Multi spun ca acum chineza va ajunge sa fie pe primul loc, dupa engleza, dar asta e doar pentru ca populatia Chinei va ajunge in viitor la un numar foarte mare de vorbitori. Sa nu uitam ca printe toti chinezii, putini cunosc macar 2000 de caractere din cele 3000 aproximativ. Majoritatea cunosc in jur de 1500.

Sper ca raspunsul meu ti-a fost cat de cat de folos.

| Anonimul2353246 a răspuns:

Spaniola big grin

| TakahashiHiroshi a răspuns:

Cele asiatice, eu invat japoneza.

| HOspeeOH a răspuns:

Germanabig grin