| narcisalove a întrebat:

Cum sa invat o limba straina? As prefera engleza funda

Răspuns Câştigător
| Numero1 a răspuns:

Filme, jocuri moderne cu storyline, dictionare, scoala - materie, programe speciale, meditatii. In orice caz incearca sa fii la curent in fiecare zi cu aceasta limba, in fiecare zi frecventeaz-o, frecventeaza orice tine de mediu strain, daca te referi la dictionar este usor de invatat, la un moment dat o sa te crucesti de cate cuvinte vei sti, la gramatica e mai complicat, va trebui sa o studiezi la scoala.
Eu unul am invatat-o in proportie de 70% pe net, 20% la jocuri si 10% filme, iar mare parte din cuvinte le-am invatat ca conjunctura nu am cautat sa le traduc pur si simplu mi-am dat seama ( asta la jocuri mai ales ).
Anyway by all means, if you want to learn you will learn it, just don't forget to practice everyday and you will see how you will evolve! Keep practice!

6 răspunsuri:
| King18name a răspuns:

Iti poti cumpara o carte ( de invatat engleza), sunt site-uri unde poti invata, si poti sa vorbesti prin mesaje cu alte persoane, in engleza!
Eu am invatat engleza si din filme,/ inca continui sa invat!/ din pacate nu sunt programe pe care sa le descarci pe pc. ( sau nu stiu eu )! succes big grin

| xAlessia a răspuns:

Cel mai repede inveti din filme,
(iar apoi de la jocuri unde se joaca playeri din diferite tari).
sau de pe site-uri http://ro.talkenglish.com/

| dinhoo a răspuns:

Trebuie intai sa inveti sa gandesti in engleza, sa formulezi propozitiile, apoi sa le rostesti. Stai pe skype. Vorbeste online chat cat mai mult.

| Crestian a răspuns:

Salut, poti invata simplu si usor (daca te intereseaza) pe un site fara profesor, ai cursuri, exercitii, audio etc.
Intr-o luna daca iti dedici cam o ora pe zi trebuie sa stii macar sa vorbesti fluent. www.englezagratis.ro, e un site simpu si inveti repede. Bafta!

| Gherman_Razvan_1999 a răspuns:

Ai nevoie de dictionar daca vrei sa intelegi ce spui si nu doi in unu ca dianala mare sigros si scump (mie asa ni so zis la scoala si la gramana si la engleza)

| Gherman_Razvan_1999 a răspuns:

Si dupa ce intelegi in mare din filme cu actori britanici si poti sa scoti cuvinte in caiet si sa le traduci dupa. eu am facut asta si em invatat multe cuvinte